Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Un sfat va rog referitor la o Asociatie de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Un sfat va rog referitor la o Asociatie de Proprietari: Este ...

Un sfat va rog referitor la o Asociatie de Proprietari:

Este vorba despre un bloc cu majoritatea apartamentelor folosite pe perioada estivala in zona Mamaia.

> avem o Asociatie formata de un grup restrans care a angajat servicii inainte sa se inregistreze legal asociatia.
> sunt servicii de Administrare, Curatenie , etc cu preturi mult superioare pietei si ne exeutate corespunzator sau doar facturate.
> nu exista transparenta referitor la contractele semnate pt diferite servicii
> multe probleme de mentenanta nerezolvate

ce se poate face in aceasta situatie?

> se poate solicita un control pentru a verifica daca legea 196/2018
este respectata? cine poate face acest control?
> este foarte complicat de organizat o adunare generala a proprietarilor pt ca majoritatea sunt in alte localitati. este legal sa se organizeze o adunare online?

orice sfat e binevenit.

va multumesc anticipat!
Dupa intrarea in legalitate repctiv inregistrarea asociatiei de proprietari,se poate sesiza oficial serviciul de sprijinire asociatii de proprietari din primaria tertoriala
Multumesc pentru raspuns!
Puteti organiza adunarea generală, înregistra asociatia la judecatorie, alege comitetul si presedintele, apoi contracta servicii noi transparente. Sicces!
Propuneti sa facem o alta asociatie in paralel cu cea existenta? Nu sunt sigur ca inteleg.