Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, intrebarea mea este urmatoarea: in urma ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, intrebarea mea este urmatoarea: in urma decesului ...

Buna ziua, intrebarea mea este urmatoarea: in urma decesului tatalui meu, avand in vedere ca eu si mama mea suntem unice mostenitoare; cat imi revine mie din masa sucesorala, cat mamei mele? Este vorba despre doua imobile. in contractul de vanzare cumparare al primului imobil este trecut: numele tatalui meu... - casatorit cu ...,(numele mamei mele), iar in contractul de vanzare cumparare al celui de-al doilea imobil este trecut doar numele mamei mele. Mentionez ca amandoua imobilele au fost cumparate in timpul casatoriei.
Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
da, in masa succesorala intra jumatate din fiecare imobil, ambele fiind bunuri comune. jumatate din fiecare, ii apratin mamei de drept. Iar din mostenirea tatalui, dvs veti avea 3/4, mama 1/4.
Puteti face partaj cu mama, sa va ramana un imobil si sa ii dati sulta, daca e cazul.
Multumesc
Multumesc frumos pentru raspuns, Intr-adevar cu privire la masa succesorala aveam nelamuriri. Si inca o intrebare la care va rog sa imi raspundeti, daca se poate - formula ramane aceeasi in situatia in care mama nu are decat sase ani in campul muncii in cei 47 de ani de casnicie?