avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Ma aflu in proces de tagada paternitate cu ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Ma aflu in proces de tagada paternitate cu soțul ...

Bună ziua! Ma aflu in proces de tagada paternitate cu soțul meu.....el nu este tatal biologic al copilului, acesta a facut dupa ce i- am spus ca nu este el tatal...fara stirea mea analize pe la un laborator din care reiese acest lucru...ca nu este tatal biologic....el a distribuit pe rețelele de socializare aceste analize....intrebarea mea este: are acest drept?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 15:20, 17 Ianuarie 2021
are, ca sunt ale lui. Pt ca sunt si ale copilului, puteti sa ii cereti sa le dea jos.
Bună dimineața! Există vreo cale legală prin care sa ii cer sa nu mai distribuie acele analize, care contin si numele copilului?
Mulțumesc!

gi-jane2 a scris:

are, ca sunt ale lui. Pt ca sunt si ale copilului, puteti sa ii cereti sa le dea jos.


notificati-l prin avocat, apoi il dati in judecata, asta in numele copilului.
Luati in calcul ca si el va poate cere despagubiri.
Ultima modificare: Duminică, 17 Ianuarie 2021
gi-jane2, moderator
Situația este foarte complicată, el nu putea face copii, știa, există si niște analize care confirmă....eu am vrut un copil , .....la vremea respectivă nu a reproșat nimic, eu am crezut ca stia foarte bine despre situatie si a acceptat......dupa 6 ani, eu am introdus acțiunea de divort si acesta din răzbunare a facut aceste analize si acum a cerut si in Instanță....sunt foarte îngrijorata deoarece vrea cu orice preț sa câștige......are si martori mincinoși....in aceasta situație, ce despăgubiri ar putea cere???
Am avocat dar....nu ma lamureste clar....de aceea, va rog pe dvs sa ma ajutați!

gi-jane2 a scris:

notificati-l prin avocat, apoi il dati in judecata, asta in numele copilului.
Luati in calcul ca si el va poate cere despagubiri.

acum a cerut si in Instanță

exact ce a cerut ? Daca nu a cerut despagubiri, nu mai poate cere apoi.
deoarece vrea cu orice preț sa câștige......are si martori mincinoși.

ce vrea mai exact ?
Ultima modificare: Duminică, 17 Ianuarie 2021
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Va rog sa ma ajutati cu un sfat! sunt in proces de tagada paternitate, ... Jane14 Jane14 Va rog sa ma ajutati cu un sfat! Sunt in proces de tagada paternitate, inaintat de sotul meu! Copilul nu este al lui, s a nascut in timpul căsătoriei, dupa ... (vezi toată discuția)
Buna seara! va rog sa ma ajutati cu un sfat! sunt in proces de ... Jane14 Jane14 Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu un sfat! Sunt in proces de tagada paternitate, inaintat de sotul meu! Copilul nu este al lui, s a nascut in timpul ... (vezi toată discuția)
Divort care nu se mai termina si copil nascut in afara casatoriei ContSters213170 ContSters213170 Sunt casatorita din 2004 cu un cetatean strain, sotul meu a parasit tara in 2006, iar in 2008 am inceput divortul care dureaza pana in ziua de azi. Nu mi-am ... (vezi toată discuția)