Forum Discuţii juridice Executare silită Paratul a fugit in Romania
Discuție deschisă în Executare silită

Paratul a fugit in Romania

Am castigat un proces civil in strainatate, paratul este cetatean roman ca si mine. Pentru a fugi de responsabilitatea platii despagubirilor, paratul a fugit in Romania.

Potrivit Art 1.104 din NCPC, hotararea judecatoreasca straina poate fi executata, la cerere, si in Romania.

Neclaritatea mea consta in urmatoarele: daca paratul nu are bunuri si/sau salariu in Romania ce pot fi supuse executarii, ce procese as mai putea declansa impotriva acestuia pentru ca cel putin sa-l invat o lectie pentru minciunile sale
Nu puteți întreprinde nimic, dacă debitorul este insolvabil. Stați și așteptați......., și poate se va angaja și va avea salariu, sau va obține de la părinți vreo moștenire.

Sau există și varianta să nu mai aveți de unde recupera nimic toată viața, pentru că răspunderea e doar civilă.
Poate să lucreze la negru mulți ani de acum înainte, doar din dorința de a nu vă returna datoria.

În afară de executare silită, alt proces nu mai există în această speță, în România.
Și oricum, fapta fiind săvârșită în altă țară, nu ar răspunde în fața legii în România.
Aici doar îl puteți executa silit, dacă veți găsi ceva la el
Dapix, utilizator
Are persoana jumatate de viata inainte, exista careva sperante ca la un moment dat va vrea sa se angajeze normal sau sa primeasca o mostenire. Insa, in acest caz, trebuie eu mereu sa stau la panda si sa pornesc de fiecare data executarea odata ce vad ca exista metode de recuperare a datoriilor sau exista vreun sistem centralizat care ii monitorizeaza pe acestia?
Bbosap, utilizator