Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care este procedura prin care se poate vinde un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care este procedura prin care se poate vinde un apartament la ...

Care este procedura prin care se poate vinde un apartament la care are cota parte un mostenitor cu sindrom Down? Multumesc
danielanic, utilizator
Mai întâi trebuie ca moștenitorul cu sindrom Down să fie pus sub interdicție, dacă acesta nu are discernământ. I se va numi un tutore care să-i reprezinte interesele și prin care se poate vinde cota parte din proprietate.
Adrian ALBU, Avocat
Multumesc. Insa stiam ca la acest moment procesele pe institutia tutelei sunt cumva suspendate de Curtea Constitionala printr o decizie de prin vara 2020. Ce alta solutie legala mai exista pentru a fi vandut apartamentul?
danielanic, utilizator
Deocamdată se admit.
Multumesc. foarte mult. Deci sa inteleg ca sunt instante care admit aceste actiuni?