avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Litigiu cu banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Litigiu cu banca

Buna seara
Am facut o solicitare de credit la CEC BANK pentru programul prima casa.
Am urmat toate instructiunile lucratorului de la banca respectiv am depus toate documentele solicitate (antecontract, evaloare imobil, etc), documente obtinute contracost insa dosarul mi-a fost respins pe motiv ca sotia a avut in trecut nu stiu ce probleme cu o alta banca.
Mentionez ca inca de la inceput le-am spus ca vreau creditul in nume propriu, nu ma inteleg cu sotia, am depus si actul notarial ,,partajare de bunuri", si mi s-a spus sa depun toate documentele pentru ca totul e in regula si indeplinesc toate conditiile.
La analiza dosarului de juridic, au spus ca nu sunt eligibil datorita sotiei.
Va rog sa-mi spuneti ce pot sa fac in aceasta situatie: am cheltuit bani, am pierdut apartamentul si toate din cauza sotiei care nu are implicatie legala in ce fac si dobandesc eu.
Ultima modificare: Marți, 19 Ianuarie 2021
s.stefan, utilizator
Cel mai recent răspuns: s.stefan , utilizator 08:40, 21 Ianuarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ati schimbat regimul matrimonial, sunteti sub reimul separatiei conventionale de bunuri ?
Da, la notar.
Da, la notar.

gi-jane2 a scris:

ati schimbat regimul matrimonial, sunteti sub reimul separatiei conventionale de bunuri ?

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
atunci, sotia nu are nicio legatura cu dvs cand e vb de bunuri, plati, etc.
din pacate, nu puteti sa obligati banca sa va dea creditul.

Nu o pot obliga dar m-au pus sa cheltuiesc bani si timp. De ce nu mi-au spus de la inceput atat timp cat le-am explicat situatia.

gi-jane2 a scris:

atunci, sotia nu are nicio legatura cu dvs cand e vb de bunuri, plati, etc.
din pacate, nu puteti sa obligati banca sa va dea creditul.



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adaugare proprietar apartament bdgabi bdgabi Buna ziua Am achizitionat un apartament prin prima casa. Intre timp, m-am casatorit si as vrea ca si sotul sa fie trecut ca si proprietar avand in vedere ca ... (vezi toată discuția)
Declaratie in fals credit prima casa Anonimmm2017 Anonimmm2017 Salut tuturor. Am o problema destul de complicata. Sa incepem cu inceputul. Acum 1 an am aplicat pentru prima casa si am fost respins atunci cand a ... (vezi toată discuția)
Modificari survenite intre semnarea antecontractului si cea a contractului dianaadr dianaadr Salutare! Am o intrebare. Actualul meu sot a solicitat un credit Prima casa acum o luna, cand inca nu eram casatoriti. A semnat antecontractul ca fiind ... (vezi toată discuția)