avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. In cazul succesiunii la notariat, toti ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. In cazul succesiunii la notariat, toti mostenitorii ...

Buna ziua. In cazul succesiunii la notariat, toti mostenitorii trebuie sa se prezinte fizic la notar la o data stabilita sau pot trimite procura din strainatate de exemplu? 4 din cei 16 mostenitori la un teren se afla in strainatate si ma intereseaza aspectul.va multumesc
Cel mai recent răspuns: MihailZC , utilizator 15:12, 25 Ianuarie 2021
Mostenitorii pot fi reprezentati la dezbaterea succesiunii pe baza unei procuri autentica. Este ("foarte") de preferat ca respectiva procura sa fie intocmita la consulat, si nu la un notar public din strainatate.
Am inteles. Si in cazul acesta daca un mostenitor are pretentii fff mari de despagubire si nu exista intelegere... Notarul nu mai poate continua si totul se muta in instanta?
Am inteles. Si in cazul acesta daca un mostenitor are pretentii fff mari de despagubire si nu exista intelegere... Notarul nu mai poate continua si totul se muta in instanta?


MihailZC a scris:

Mostenitorii pot fi reprezentati la dezbaterea succesiunii pe baza unei procuri autentica. Este ("foarte") de preferat ca respectiva procura sa fie intocmita la consulat, si nu la un notar public din strainatate.

Da, daca nu va intelegeti TOTI in fata notarului o sa trebuiasca sa mergeti in instanta.
Da, exact iar procura poate fi data inclusiv pentru dezbaterea succesiunii in instanta, daca va fi cazul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cedare mostenire paveldaniela paveldaniela Ce formular trebuie folosit la notar pentru a imi ceda surorile terenul mostenit de la parinti?Ele sunt in Spania.Va rog daca puteti sa imi aratati un model.Va ... (vezi toată discuția)
Mostenire disputata kubolens kubolens Buna ziua, O doamna care este cetatean american, dar nascuta in Romania, din parinti romani ma roaga sa o ajut in urmatoarea speta: tatal dumneaei a decedat ... (vezi toată discuția)
Succesiune dupa tata gexu gexu buna ziua.as avea nevoie de lamuriri.tata a murit in martie anul acesta.eu nu sunt in tare.cei de acasa m-au somat pentru ca trebuie sa facem succesiunea si ... (vezi toată discuția)