Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. In cazul succesiunii la notariat, toti ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. In cazul succesiunii la notariat, toti mostenitorii ...

Buna ziua. In cazul succesiunii la notariat, toti mostenitorii trebuie sa se prezinte fizic la notar la o data stabilita sau pot trimite procura din strainatate de exemplu? 4 din cei 16 mostenitori la un teren se afla in strainatate si ma intereseaza aspectul.va multumesc
Mostenitorii pot fi reprezentati la dezbaterea succesiunii pe baza unei procuri autentica. Este ("foarte") de preferat ca respectiva procura sa fie intocmita la consulat, si nu la un notar public din strainatate.
Am inteles. Si in cazul acesta daca un mostenitor are pretentii fff mari de despagubire si nu exista intelegere... Notarul nu mai poate continua si totul se muta in instanta?

MihailZC a scris:

Mostenitorii pot fi reprezentati la dezbaterea succesiunii pe baza unei procuri autentica. Este ("foarte") de preferat ca respectiva procura sa fie intocmita la consulat, si nu la un notar public din strainatate.

Da, daca nu va intelegeti TOTI in fata notarului o sa trebuiasca sa mergeti in instanta.
Da, exact iar procura poate fi data inclusiv pentru dezbaterea succesiunii in instanta, daca va fi cazul.