avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 999 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de întreținere neplătita de 3 luni Bună ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de întreținere neplătita de 3 luni Bună seara! Ce ...

Pensie de întreținere neplătita de 3 luni
Bună seara!
Ce pași trebuie să urmez pentru a acționa în judecată de neplata pensiei de întreținere pt copil. Menționez ca am sunat la firma unde lucra și mi au zis că nu mai lucrează acolo din octombrie 2020.
La telefon nu vrea sa răspundă nici copilului dar amite mie.
Niciodată nu s a interesat de soarta lui deși avem custodie comună.
Cum și ce pot face pentru a l obliga la plata acesteia?
Mulțumesc anticipat!
Ultima modificare: Marți, 26 Ianuarie 2021
Lori70, utilizator
Cel mai recent răspuns: Lori70 , utilizator 20:28, 26 Ianuarie 2021
faceti planger penala pt abandon de familie la politie sau parchet si adresati-va si unui executor in vederea executarii silite.
puteti cere in instanta sa exercitati singura autoritatea parinteasca.
Ultima modificare: Marți, 26 Ianuarie 2021
gi-jane2, moderator
Am înțeles.
Dar ce înseamnă să execut singura autoritatea tutelara.
Și cât m ar costa un executor?
sa exercitati am vrut sa scriu.
sa nu mai aveti custodie comuna.
cat va costa, intrebati un executor., aceste cheltuieli le recuperati tot de la debitor.
Mulțumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Daca nu imi plateste contributia lunara pentru crestere copil, il pot da in judecata sa am custodie proprie? Ana-Maria1982 Ana-Maria1982 Buna ziua! Am depus acele la notar pe 16 ianuarie 2017 , pe 16 februarie 2017 am semnat actele de divort, el a spus ca plateste 300 lei pe luna pt intretinerea ... (vezi toată discuția)
Cum imi pot trece copilul pe nume? nyco_sylvya nyco_sylvya Am un copil de 5 luni si as vrea sa il trec pe numele meu sa nu mai avem de-a face cu tatal copilului. L-am dat in judecata pentru pensie alimentara iar el ... (vezi toată discuția)
Custodie comuna- neplata pensie alina_20 alina_20 Buna seara daca sunt divortata la notar cu un copil minor pe care il cresc eu dar cu custodie comuna pot sa deschid un proces la tribunal pt a avea doar eu ... (vezi toată discuția)