Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie de întreținere neplătita de 3 luni Bună ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie de întreținere neplătita de 3 luni Bună seara! Ce ...

Pensie de întreținere neplătita de 3 luni
Bună seara!
Ce pași trebuie să urmez pentru a acționa în judecată de neplata pensiei de întreținere pt copil. Menționez ca am sunat la firma unde lucra și mi au zis că nu mai lucrează acolo din octombrie 2020.
La telefon nu vrea sa răspundă nici copilului dar amite mie.
Niciodată nu s a interesat de soarta lui deși avem custodie comună.
Cum și ce pot face pentru a l obliga la plata acesteia?
Mulțumesc anticipat!
Lori70, utilizator
faceti planger penala pt abandon de familie la politie sau parchet si adresati-va si unui executor in vederea executarii silite.
puteti cere in instanta sa exercitati singura autoritatea parinteasca.
gi-jane2, moderator
Am înțeles.
Dar ce înseamnă să execut singura autoritatea tutelara.
Și cât m ar costa un executor?
sa exercitati am vrut sa scriu.
sa nu mai aveti custodie comuna.
cat va costa, intrebati un executor., aceste cheltuieli le recuperati tot de la debitor.
Mulțumesc frumos!