Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna. Suntem o asociație de proprietari cu 15 ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna. Suntem o asociație de proprietari cu 15 apartamente,administratorul ...

Buna. Suntem o asociație de proprietari cu 15 apartamente,administratorul este un locatar ,care face aceasta munca benevol. După noua lege,care cere autorizarea (prin înscrierea la cursuri), se cere un contract cu asociația. Întrebarea este: se poate face un contract prin care el nu vrea remunerare? Sa fie tot benevol?
Buna ziua,
ART. 64 din Legea 196/2018
(1) Administrarea condominiului poate fi realizata de catre persoane fizice,
persoane fizice autorizate, sau persoane juridice specializate, autorizate conform
legii.
(2) Activitatea de administrare include activitati de administrare tehnica si
intretinere a proprietatii comune, de contabilitate si de casierie.
(3) Orice alte activitati de administrare care nu sunt reglementate prin lege sau
prin statutul asociatiei sunt conditionate de hotararea adunarii generale a asociatiei
de proprietari.
(4) Administratorii sunt angajati pe baza de contract individual de munca sau
contract de prestari servicii, cu respectarea prevederilor legale in vigoare.

(5) Candidatii pentru functia de administrator trebuie sa prezinte comitetului
executiv al asociatiei de proprietari documentele prevazute de lege, precum si alte
documente solicitate printre care, obligatoriu:
a) atestatul prevazut la art. 2 lit. e);
b) cazierul judiciar care sa ateste ca nu a suferit nicio condamnare, prin hotarare
judecatoreasca ramasa definitiva, pentru o infractiune de natura economicofinanciara.

Eu zic ca acel contract poate fi part-time, adica, sa zicem... de 2-4 ore/zi...

ART. 68
Pentru protejarea intereselor proprietarilor si ale asociatiei de proprietari impotriva
riscurilor aferente activitatii de administrare intr-un condominiu, administratorii, la
solicitarea asociatiilor de proprietari, sunt obligati sa incheie, pe cheltuiala proprie,
polite de asigurare de raspundere civila profesionala.
Vedti, @Ionut.ion, a pus in discutie partea legala a chestiunii, da?
Parerea mea:
Banuiesc ca, chiar in conditiile unei as. de proprietari compusa din 15 proprietari, aveti ales un comitet executiv si o comisie de cenzori, care trebuie sa se ocupe de toate aceste probleme. Va sfatuiesc sa nu va jucati cu astfel de chestiuni, chiar daca acum aveti impresia ca totul este bine si va intelegeti perfect. Trebuie sa discutati si sa bateti in cuie toate intelegerile, sa inregistrati totul in procesele verbale de AG !!!
- v-as sfatui ca omul dvs. sa merga la cursurile specifice pentru calificarea in meseria de administrator de imobile, sa obtina si atestatul de la primarie ca sa poata exercita in cele mai legale conditii, meseria de administrator.
Acum, sigur ca urmarea cursurilor si celelalte "acareturi", cam costa ceva banuti... Ei, va hotarati toti cei 15 proprietari, achitati aceste costuri. Daca nu le achitati dvs. sunt sigur ca "benevolului"nu o sa-i convina sa va mai faca treaba , asa "moca"...
Pentru cealata discutie ;
- puteti incheia un contract de munca, fara remunerare (nu prea am auzit de asa ceva, trebuie sa discutati pe la ITM);
- puteti incheia un contract de prestari de servicii, la fel cu valoare zero...

Va atrag atentia ca cetateanul, chiar daca are cele mai bune intentii, la un moment dat o sa gasiti un nemultumit care se va adresa primariei sau chiar altor institutii... Nu mai vorbesc ca sunt o multime de alte reguli si obligatii pe care trebuie sa le respecte.
Mai bine ati gasi in zona, o firma de administrare as. prop. la un cost modic 10-15 lei/apt./luna - dar si in aceasta situatie trebuie sa aveti multa grija.
Mult succes!!!