Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Deschiderea succesiunii si partajul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Deschiderea succesiunii si partajul

Buna seara, Vreau sa va rog sa-mi spuneti ceva in legatura cu deschiderea succesiuni. O persoana decedeaza, apoi se deschide succesiunea si sa face partajul intre sotie si copii lor. Daca dupa o perioada de timp apare si un alt mostenitor de care nu se stia nimic la deschiderea succesiunii, de ex copilul amantei. Ce se intampla? Se mai poate face o noua succesiune? Va multumesc anticipat!
Noul mostenitor se poate intelege amiabil cu mostenitorii trecuti in certificatul de mostenitor pentru a fi despagubit in ceea ce priveste partea sa din mostenire, pe care nu a primit-o. In cazul in care nu cad de comun acord, noul mostenitor poate, foarte usor, pe baza certificatului sau de nastere unde la rubrica tata este mentionat defunctul, sa anuleze certificatul de mostenitor si contractul de partaj in instanta. Desigur, exista niste costuri in acest sens, pe care si le va recupera ulterior de la ceilalti mostenitori.
Multumesc pt raspuns! Exista un termen in care noul mostenitor poate face asta?

MihailZC a scris:

Noul mostenitor se poate intelege amiabil cu mostenitorii trecuti in certificatul de mostenitor pentru a fi despagubit in ceea ce priveste partea sa din mostenire, pe care nu a primit-o. In cazul in care nu cad de comun acord, noul mostenitor poate, foarte usor, pe baza certificatului sau de nastere unde la rubrica tata este mentionat defunctul, sa anuleze certificatul de mostenitor si contractul de partaj in instanta. Desigur, exista niste costuri in acest sens, pe care si le va recupera ulterior de la ceilalti mostenitori.

Deoarece in acest caz este vorba de o nulitate absoluta (partiala) si nu a de o nulitate relativa, actiunea este imprescriptibila, deci noul mostenitor (sau mostenitorii acestuia, in cazul decesului) pot cere oricand instantei de judecata sa constata nulitatea absoluta partiala a certificatului de mostenitor emis in mod eronat.
Sfatul meu este sa mergeti la avocat daca nu va înțelegeți ca sa stiti cum.stau lucrurile.
Cu avocat bun puteti obtine câștig de cauza in instanta daca situatia o permite in concret.
Dupa analizarea cazului avocatul va putea sa va informeze.