Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara, cum pot proceda dacă sunt pus în ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara, cum pot proceda dacă sunt pus în situația în ...

Buna seara, cum pot proceda dacă sunt pus în situația în care: firma la care lucrez a anunțat ca peste 3 zile vom fuziona cu o alta firma (același patorn) și ne va scădea salariul brut, noua firma este deja pe salarizarea de construcții (dorește sa li se scadă taxele către stat, iar salariul net sa ne rămână la fel)?
Ce se întâmpla dacă nu sunt de acord cu modificarea salariul brut în C.i.m?
Potrivit Legii 67/2006:
- Drepturile și obligațiile cedentului, care decurg din contractele individuale de muncă și din contractul colectiv de muncă aplicabil, existente la data transferului, vor fi transferate integral cesionarului.

- În cazul în care cedentul sau cesionarul preconizează măsuri în privința salariaților proprii, se va consulta cu reprezentanții salariaților, în scopul ajungerii la un acord, cu cel puțin 30 de zile înainte de data transferului.

Daca nu semnati modificarea, salariul ramane acelasi ... insa pot exista presiuni asupra dvs pentru a va da demisia sau sa fiti concediat.