Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartire bunuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartire bunuri

Buna seara, spuneti-mi si mie va rog o parere despre urmatoarea speță: cuplu format de peste 15 ani (stiu ca nu conteaza durata), IN CONCUBINAJ, sta in imobilul fetei, bun propriu achizitionat prin credit la inceputul relatiei, dar renovat cu banii baiatului (in jur de 15000 €). Acum se despart.
Ce poate face baiatul ca sa-si recupereze investitia, tinand cont ca nu detine niciun document doveditor pentru suma respectiva?
Are vreo sansa la ceva?
Eu nu i-am dat nicio sansa pe parte legala, deoarece concubinajul nu mai este reglementat, corect? Fiecare ramane cu bunurile proprii, nu?
alex201888, utilizator
concubinajul nu mai este reglementat

si nici nu a fost.
Baiatul are un drept de creanta pt ce a investit , numai ca trebuie sa probeze investitia, altfel cum credeti ca ii va acorda instanta 15 mii de euro ?
Si in afara de asta, mai vb si de prescriptie si in afara de asta, omul a stat 15 ani in casa ei fara sa dea chirie...
Dupa mine, sansele sunt mici.
Suma respectiva este estimata de el, nu inseamna ca o sa si primeasca ceva, mai ales ca nu cred ca o sa se ajunga la instanta.
Pur si simplu i-a spus fetei ca nu paraseste casa pana ce nu il despagubeste cu o anumita suma de bani.
Da, a stat perioada respectiva, dar el a fost cel care a platit toate utilitatile si tot ce a fost necesar in casa, fetei revenindu-i doar rata creditului, dar deodata ce nu are nimic la mana nu are cum sa dovedeasca.
I-am adus si eu in vedere de termenul de prescriptie.
Raspunsul dumneavoastra este exact ce banuiam si eu, are sanse foarte foarte mici sa reuseasca ceva.
Va multumesc frumos, sa aveti un weekend placut!