Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pentru concediul maternal PFA, ce indemnizatie pot ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pentru concediul maternal PFA, ce indemnizatie pot primi? De ...

Pentru concediul maternal PFA, ce indemnizatie pot primi? De asemenea, pe ce suma lunara pot incheia contract cu Casa de Asigurari?
Concediu maternal nu exista in legislatie ...fie va referiti la concediu de maternitate (pre si postnatal, 126 de zile) ,fie va referiti la concediu pentru cresterea copilului( 2 ani ).... despre care este vorba?

Despre ce contract vorbiti ? ... contractul de asigurare pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate sau contract de asigurare in sistemul de asigurări sociale de sănătate?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Da, ma refer la concediul de maternitate si la contractul de asigurare de concedii medicale.
Se va incheia un contract de asigurare pentru concedii și indemnizații de asigurări sociale de sănătate cu Casa de Asigurari de Sanatate.

Contribuția pentru asigurarea pentru concedii și indemnizații este în cota de 1%si se aplica asupra venitului lunar ales înscris în contractul de asigurare. Venitul ales nu poate fi mai mic decât valoarea salariului de bază minim brut pe țară garantat în plată, stabilit potrivit legii, și nici mai mare decât valoarea a de 12 ori a acestuia.