avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1489 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Proprietarii nu sunt de acord sa fac sediu social nici ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Proprietarii nu sunt de acord sa fac sediu social nici punct de lucru in apartamentul lor.

Stau in chirie. Proprietarii nu sunt de acord sa fac sediu social nici punct de lucru in apartamentul lor. Sunt freelancer si as dori sa fac un PFA. Sediul social il pot face contracost la o firma de gazduire de sedii sociale, insa cum fac cu punctul de lucru? Cand voi incepe, activitatea mea va fi doar lucrul la computer, de acasa din apartamentul in care locuiesc acum. (In chirie). Altundeva efectiv nu am unde si doresc sa fiu legal inainte sa incep orice. Cum rezolv cu punctul de lucru? Va multumesc anticipat
Ultima modificare: Luni, 1 Februarie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: stefanzaharia1234 , utilizator 19:14, 1 Februarie 2021
Buna ziua
Aveti contract de inchiriere in acea locuinta, inregistrat la ANAF?
Ultima modificare: Luni, 1 Februarie 2021
Gela Gavrila, Consilier juridic
Buna seara,

Da, am.

GELA CHIRCA a scris:

Buna ziua
Aveti contract de inchiriere in acea locuinta, inregistrat la ANAF?


Cu contractul de inchiriere mergeti direct la Registrul Comertului in baza caruia va veti face sediul social si declarati si punctul de lucru simultan!

Ultima modificare: Luni, 1 Februarie 2021
Gela Gavrila, Consilier juridic
Va multumesc mult pentru raspuns.

Stiam ca trebuie semnatura tuturor vecinilor de langa apartamentul in care locuiesc si acordul proprietarilor. Pot face si fara?

Am vazut pe internet ca nu este obligatoriu acordul vecinilor daca nu desfasor activitate la sediu....insa ce inseamna mai exact "activitate"?

Munca la PC se considera activitate desfasurata la sediu sau "activitate" se refera la existenta unui flux continuu de clienti?

Multumesc anticipat

Cu Stima.


Gela Gavrila a scris:

Cu contractul de inchiriere mergeti direct la Registrul Comertului in baza caruia va veti face sediul social si declarati si punctul de lucru simultan!



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de comodat intre mine ca p.f. si srl al carei proprietar sunt federica federica De curand mi-am deschis o firma si am incheiat un contract de comodat cu punctul de lucru in apartamentul in care locuiesc si care este proprietatea mea.In ... (vezi toată discuția)
Apartament cu destinație mixtă (2 camere - firmă, o cameră locativă) sandu-alex sandu-alex Bună ziua, Am câștigat recent o finanțare pentru înființarea unei firme și susținerea acesteia pentru 6 luni, printr-un proiect POSDRU din linia ... (vezi toată discuția)
Stabilire temporara sediu social srl la cab de avocat ContSters79137 ContSters79137 Am un client care imi solicita stabilirea temporara a sediul unei SC la sediul cabinetului meu. Aveti idee ce acte imi cere registrul comertului, in afara ... (vezi toată discuția)