Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Locuiesc din august 2020 intr-o garsoniera ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Locuiesc din august 2020 intr-o garsoniera inchiriata ...

Buna ziua.
Locuiesc din august 2020 intr-o garsoniera inchiriata in baza unui contract inregistrat legal.
In data de 10.01.2020 trebuia sa achit chiria pentru perioada 10.01.2021--10.02.2021.
Dn cauza unor motive intemeiate nu am putut achita chiria dar, l-am informat pe propietar ca in data de 10.02.2021 voi achita ambele chirii.
Mentionez ca este prima data cand se intampla acest lucru.
Acesta nu a acceptat si in seara de 31.01.2021 cand am venit acasa am constatat ca propietarul ,profitand de faptul ca avea o cheie, a intrat si a schimbat yala.
Astfel ca mi-a blocat atat accesul in locuinta cat si accesul la lucrurile personale.
In aceasta seara m-am cazat la o pensiune .
Ce masuri pot lua pentru a putea reintra in locuinta cat mai urgent dat fiind faptul ca nu imi permit sa ma cazez la pensiune mai multe zile.
Va multumesc anticipat.
Buna ziua,
Ceea ce a facut proprietarul este infractiune si se numeste violare de domiciliu.
Puteti sa-i faceti o plangere penala.
Va multumesc.