avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Locuiesc din august 2020 intr-o garsoniera ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Locuiesc din august 2020 intr-o garsoniera inchiriata ...

Buna ziua.
Locuiesc din august 2020 intr-o garsoniera inchiriata in baza unui contract inregistrat legal.
In data de 10.01.2020 trebuia sa achit chiria pentru perioada 10.01.2021--10.02.2021.
Dn cauza unor motive intemeiate nu am putut achita chiria dar, l-am informat pe propietar ca in data de 10.02.2021 voi achita ambele chirii.
Mentionez ca este prima data cand se intampla acest lucru.
Acesta nu a acceptat si in seara de 31.01.2021 cand am venit acasa am constatat ca propietarul ,profitand de faptul ca avea o cheie, a intrat si a schimbat yala.
Astfel ca mi-a blocat atat accesul in locuinta cat si accesul la lucrurile personale.
In aceasta seara m-am cazat la o pensiune .
Ce masuri pot lua pentru a putea reintra in locuinta cat mai urgent dat fiind faptul ca nu imi permit sa ma cazez la pensiune mai multe zile.
Va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: petrubogdsn , utilizator 09:59, 1 Februarie 2021
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Ceea ce a facut proprietarul este infractiune si se numeste violare de domiciliu.
Puteti sa-i faceti o plangere penala.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Va multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchiriere locuinta si chei de rezerva rodyhas rodyhas Buna ziua Am o garsoniera pe care am inchiriat-o si chiriasii au schimbat yala si refuza sa-mi dea cheie si mie.Problema este ca pleaca din localitate,din ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, ma poate sfatui cineva ce se poate face in conditiile ... Lorena2 Lorena2 Buna ziua, Ma poate sfatui cineva ce se poate face in conditiile in care un fost chirias refuza sa inapoieze cheie propietarului, mentionez ca ni a avut ... (vezi toată discuția)
Evacuare din apartament ocupat abuziv GHIA GHIA Am urmatoarea problema. Am inchiriat un apartament sotului unei familii, fiind despartit in fapt de sotie., contractul fiind incheiat numai sotului. In niste ... (vezi toată discuția)