Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Am hotararea de divort primita de la ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Am hotararea de divort primita de la judecatorie.Atat ...

Buna ziua,
Am hotararea de divort primita de la judecatorie.Atat hotararea cat si certificatul de divort au aceeasi valoare?Cum as putea obtine in baza hotararii certificatul de divort?
daca ati divortat la judecatorie, aveti hotarare de divort, daca divortati la notar sau starea civila, aveti certificat de divort.
ambele atesta ca ati divortat. bineinteles ca nu puteti obtine cerificat de dovort daca ati divortat la judecatorie.
gi-jane2, moderator
Hotararea judecatoreasca prin care s a pronuntat divortul este diferita de certificatul de divort care se elibereaza de notar in urma pronuntarii divortului amiabil. Asadar in situatia in care aveti hotararea nu mai puteti avea si certificatul. Daca aveti certificatul nu mai puteti avea hotararea, pentru ca ambele dispun aceleasi lucru. Cu alte cuvinte nu puteti divorta si la notar si in instanta,
Nu veti obtine certificat de divort. Dovada desfacerii casatoriei va fi facuta in baza hotararii judecatoresti legalizate. Deci ceea ce trebuie sa obtineti de la instanta care a pronuntat hotararea este legalizarea acesteia.