Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua,tatăl meu a decedat acum un an,el avea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua,tatăl meu a decedat acum un an,el avea grija de bunica ...

Buna ziua,tatăl meu a decedat acum un an,el avea grija de bunica mea(mama lui)tatăl meu deține jumătate din proprietatea in care locuia cu bunica mea iar dupa moartea acesteia urma ca tata sa preia toată proprietatea.....Dacă tatăl meu a decedat sora lui are acum grija de bunica mea in varsta de 97 de ani....aceasta de curând a facut un testament matusei mele....intrebarea mea este:pot ataca acest testament?Am dreptul legal la cota parte din proprietatea bunicii mele?
Buna ziua
Testamentul poate fi atacat in instanta .si in functie de probele si dovezile care le aveti , instanta va aprecia daca va admite sau va respinge cererea.
Se poate invoca in instanta varsta înaintată(97 De ani),si faptul ca aceasta nu are un certificat medico legal din care sa rezulte ca este in toate facultățile mintale?

GELA CHIRCA a scris:

Buna ziua
Testamentul poate fi atacat in instanta .si in functie de probele si dovezile care le aveti , instanta va aprecia daca va admite sau va respinge cererea.