Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire.proprietar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire.proprietar

Sunt singurul fiu si singura ruda a tatalui meu decedat acum o luna,cum devin propeietar al spatiului detinut de acesta
Contactati un notar cu certificatul de deces si cu doi martori, care confirma, ca Dvs. sunteti singura ruda in viata. Mai trebuie sa aduceti extrasul de Carte Funciara si un Certificat Fiscal de la Finantele Locale, din care rezulta ca taxele si impozitele pentru spatiul respectiv sunt platite la zi.
1. mergeti la primaria unde a avut ultimul domiciliu tatal dvs. si solicitati eliberarea anexei 24 in vederea dezbaterii succesiunii. Veti depune urmatoarele acte: copie certificat deces tata, copie acte stare civila ale dvs. si ale mamei dvs (daca este decedata, veti depune o copie a certificatului de mostenitor), copie acte de proprietate ale bunurilor care compun masa succesorala;
2. la administratia finantelor publice in a carei raza teritoriala se gasesc bunurile care compun succesiunea, solicitati eliberarea unui certificat de atestare fiscala in vederea dezbaterii succesiunii;
3. cu anexa 24, certificatul de atestare fiscala, originalul actelor de stare civila si de proprietate si doi martori, mergeti la un notar din judetul unde a avut ultimul domiciliu tatal dvs. si dezbateti succesiunea.