Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara. Am divortat de sotia mea la notar in 2019 ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara. Am divortat de sotia mea la notar in 2019 si avem ...

Buna seara. Am divortat de sotia mea la notar in 2019 si avem impreuna doua fetite, cea mare 8 ani jumate si cea mica 3 ani. (In urma unor banuieli de infidelitate pe care nu le-am putut dovedi la vremea respectiva ) In urma divortului custodia copiilor a ramas comuna cu domiciliul la ea in speranta ca o sa ne intelegem pe viitor. Eu am plecat cu serviciul la Bucuresti iar ea a ramas in casa mea inca doua luni dupa care i-am inchiriat un apartament in oras. Fata cea mare a dat-o ea la scoala iar cea mica care la acea vreme avea nici doi ani a ramas in grija mea avand ajutor si de la mama. Intre timp eu am cunoscut pe altcineva care la randul ei ma ajutat cu fetita cea mica. Totul a mers binisor pana in iunie 2020 cand am aflat ca in timp ce o lasam pe fetitea ce mica sa mai stea pe la ea le lasa singure in casa pret si de 4 ore. Cand i-am cerut socoteala a asmutit pur si simplu niste vecine pe mine si a plecat in apartament cu copiii spunandu-mi ca nu ii mai vad. Atunci am fost la avocat si am deschis un proces in care am cerut modificarea conventiei sa se stabileasca domiciliul la mine. Din iunie pana in octombrie anul trecut eu nu am mai vazut copiii, doar am vorbit cu cea mare la tel de cateva ori dar si atunci imi spunea doar ce era invatata. Intre timp m-am apucat sa strang dovezi impotriva ei si ce am aflat este o intreaga poveste. Vorbea cu 15 barbati in acelasi timp din care 9 insurati. Se vindea pe un pachet de tigari. La primul loc de munca din anul 2019 in care i-am dat pe tot parcursul anului 21 000 lei ea sa vaitat ca nu ii dau nimic si e vai mama ei de au facut oamenii aia cheta sa o ajute cu bani. Si-a schimbat locul de munca dupa ce a venit o sotie furioasa si a ciufulit-o ca umbla cu barbatul ei. Am mai aflat ca a talharito unu la 6 dimineata in partea opusa a orasului in timp ce fata cea mare dormea in casa. Si am mai aflat ca de cand a inceput scoala online cu pandemia fetita cea mare a lasat-o in grija mamei ei la tara si din iunie 2020 si pe ce mica fapt confirmat si de martorii ei la proces in contradictie cu declaratia ei initiala. Martori i-a avut pe tatal ei si concubina fratelui. Tot la proces am putut dovedi si ca mama ei are probleme cu bautura si o tentativa de sinucidere, dovada fiind internarea de la sapoca iar tatal ei a recunoscut ca bea zilnic. Toate bune si frumoase pana in momentul in care fosta sotie nu sa putut abtine si sa dat la barbatul avocatei despartindu-i. La penultima infatisare a iesit circul de rigoare in care avocata ei i-a spus judecatorului ce ia facut clienta ei apoi a trecut de partea mea si mi-a prezentat dovezile ca umbla cu sotul ei. Nu pot sa va descriu uimirea judecatorului si a celor din sala. La ultimul termen fosta sa prezentat cu alt avocat acesta avand fin pe unul din judecatori iar la intrarea in sala a venit catre mine si ma amenintat ca sa nu ma pun cu el. A facut o pledoarie de doi bani si sa incheiat procesul. Cu toate probele mele si cu tot ce sa intamplat judecatorul mi-a respins cerere ca fiind nefondata. Mai mult mi-a dat o sentinta care arata mai mult a razbunare. Va rog daca ma poate ajuta cineva cu un sfat. Sunt disperat, nu stiu ce sa mai fac. Apelul il pot face in 30 de zile de la motivare care inca nu a venit. Multumesc mult.
Iulian1886, utilizator
M-am consultat cu avocata mea si in baza probelor am cantarit sansele. problema este alta. Noul ei avocat cu care a venit dupa ce sa combinat cu sotul avocatei care a reprezentat-o prima data. El il are pe finu mare judecator in acceasi instanta. A venit la proces, mi-a spus sa nu ma pun cu el ca ma face inainte de a intra in instanta, acolo a zis doua vorbe si judecatorul mi-a refuzat dosarul ca nefondat.
Promovati ordonanta presedintiala. Angajati un avocat specializat in drepturile copilului.
Minuneeeee. Luni sa dat verdictul si joi a venit motivarea prin posta. O motivare scrisa parca de un om de se serviciu cu contraziceri. O prostie de la un cap la altul.