Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Proprietari (coproprietari/sot si sotie) ai unui imobil
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Proprietari (coproprietari/sot si sotie) ai unui imobil

Buna ziua!
1Daca sunt 2 proprietari (coproprietari/sot si sotie) ai unui imobil Fiecare trebuie sa aibe deschis un cod fiscal (ROL fiscal) la Finante , sau e suficient sa figureze proprietatea pe numele unuia (celalalt e trecut si el informativ, pe acelasi ROL).
Daca se deschid 2 Roluri, fiecare trebuie sa plateasca impozitul individual sau se poate plati de catre un singur proprietar toata suma si cei de la Finante "distribuie" impozitul platit intre cele 2 Roluri?
Multumesc pentru raspuns!
george-neagu, moderator
La Ploiești se da chitanță pentru fiecare CNP.
Legea codului fiscal