avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1840 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. As dori sa stiu cate zile de concediu de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. As dori sa stiu cate zile de concediu de odihna are ...

Buna ziua. As dori sa stiu cate zile de concediu de odihna are un salariat in mediul privat in functie de vechime. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:42, 4 Februarie 2021
Art. 145 C.mun.
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective de munca aplicabile.
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu odihna daadi04 daadi04 Buna ziua, La stabilirea numarului de zile de concediu odihna cuvenite, se mai tine cont de vechimea in munca? Care este durata minima/maxima functie de ... (vezi toată discuția)
Zile de concediu ecatecrina ecatecrina Lucrez pt o firma privata( SRL ) de mai mult de 5 ani. Pot beneficia de zile de concediu in plus pentru faptul ca am vechime in munca mai mare de 5 ani? (vezi toată discuția)
Calcul zile de concediu la 2 ore lucratoare 5 zile pe saptamana dulap_79 dulap_79 CATE ZILE DE CONCEDIU POT AVEA DACA LUCREZ 2 ORE PE ZI? TIMP DE 5 ZILE? (vezi toată discuția)