Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatie acoperis cladire fara asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatie acoperis cladire fara asociatie

Locatarii unui bloc nu sunt constituiti in asociatie de proprietari...acoperisul cladirii (considerat bun comun) este intr-o stare avansata de degradare, iar in zilele ploioase persoanele care locuiesc la ultimul etaj sunt afectate de apa care se infiltreaza in pereti. Din pacate nu s-a putut ajunge la vreo intelegere pe cale amiabila, ca eventualele costuri cu reparatia acoperisului sa fie suportate de fiecare locatar in parte.

Intrebare:

Neexistand o asociatie de proprietari, nefiind astfel incidente prevederile legii 230/2007, persoanele afectate pot avea deschisa calea vreounei actiuni in justitie pentru a obliga ceilalti locatari la plata in solidar a cheltuielilor efectuate cu reparatia acoperisului !?

Multumesc anticipat..!!!
revin cu cateva detalii pe care le-am aflat si eu de la un locatar al cladirii in cauza...

constructia blocului a inceput in primii ani dupa revolutie la initiativa CFR, urmand ca apartamentele sa fie rapartizate angajatilor CFR care solicitau o locuinta, depunand in acest sens documentatia necesara la acea vreme...

dupa catva timp lucrarile au fost sistate din lipsa de fonduri, pana la acea data reusind sa se construiasca doar "scheletul" blocului...solicitantii au convenit cu CFR sa contribuie ei cu banii pentru materiale, dar sa li se puna la dispozitie "mana de lucru" pentru finalizarea constructiei...

la finele lucrarilor, a rezultat 1 bloc P(la parter - spatii comerciale)+ 3 nivele (cu 3 apartamente/etaj)

- la subsolul blocului se afla un hidrofor care face posiblia alimentarea cu apa potabila/menajera a fiecarui apartament

- fiecare apartament este dotat cu boiler pentru a fi asigurata apa calda.

- incalzirea este pe lemne, fiecare apartament fiind dotat cu teracote.

- o instalatie de gaz nu exista, locatarii fiind nevoiti sa utilizeze "faimoasele" butelii

- serviciul de curatenie (persoana care se ingrijeste de curatenia scarii blocului) este platita din banii care se strang (deci nu se incaseaza, eliberandu-se chitanta cum ar fi normal) de la fiecare apartament.

- costurile cu remedierea eventualeor defectiuni ale hidroforului,instalatiei electrice de pe scara, interfon,etc, au fost suportate tot de locatari care faceau cheta din care erau remunerati muncitorii ce executau lucrarea...

din discutiile puratate cu locatarul respectiv am aflat ca dansul achita personal doar facturile de telefon, cablu tv, si cea de curent pentru electricitatea furnizata la apartamentul sau, in rest pentru serviciul de curatenie, iluminatul/curentul de pe scara,etc, se face celebra cheta, suma care nu este justificata printr-o chitanta purtand stampila asociatiei (daca ar fi existat o asociatie) si care trebuie emisa fiecarui locatar la efectuarea platii...

1. Bun, in asemenea conditii, consider ca ar trebui sa va adresati proprietarului de drept al imobilului respectiv si care cred ca va percepe o chirie. Proprietarul v-a efectua lucrarea de reparatie a terasei si v-a repartiza costuri pentru fiecare apartament cum stie el, inclusiv celo cu spatiile comerciale;
2. Pentru a nu mai ajunge in asemenea situatii, este necesar sa va constituiti intr-o forma de organizare (as. de locatari); faceti demersuri la proprietar si la serv. specializat al primarii din localitatea dvs. pentru a va ajuta in acest sens; este necesar sa aveti un comitet de initiativa;