Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Câte luni se acorda pe ani în 2021 dacă am lucrat ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Câte luni se acorda pe ani în 2021 dacă am lucrat în grupa ...

Câte luni se acorda pe ani în 2021 dacă am lucrat în grupa 2 de munca timp de 10 ani? Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
1. Pentru perioadele anterioare datei de 1 aprilie 2001 în care o persoană a desfășurat activitate în grupele I şi a II a de muncă se acordă un spor la vechimea în muncă de:
- 3 luni pentru fiecare an întreg lucrat în grupa a II a de muncă;
- 6 luni pentru fiecare an întreg lucrat în grupa I de muncă.

2. Pentru perioadele ulterioare datei de 1 aprilie 2001 care reprezintă, conform legii, stagiu de cotizare realizat în condiţii deosebite și condiţii speciale de muncă se acordă perioade suplimentare la vechimea în muncă, care constituie stagii de cotizare în condiţii normale, după cum urmează:
- 4 luni pentru fiecare an lucrat în condiţii deosebite de muncă;
- 6 luni pentru fiecare an lucrat în condiţii speciale de muncă;

3. Mentionati perioada in care a desfasurat activitate in grupa de munca.