Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua , Anul trecut eu si iubitul meu am fost ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua , Anul trecut eu si iubitul meu am fost implicati intr-un ...

Buna ziua ,
Anul trecut eu si iubitul meu am fost implicati intr-un incident , care a avut ca si urmare urmarirea penala pentru amandoi . Zilele trecute iubitul meu a primit acasa un plic cu o comunicare de renuntare la urmarirea penala . In plic scrie ca trebuie sa achite cheltuieli judiciare . Pe undeva mai scrie ca amandoi trebuie sa platim acea suma . Intrebarea mea este daca si eu trebuie sa primesc plicul respectiv si pe numele meu ? ( Adresa din buletin nu corespunde cu adresa unde stau si doream sa stiu ca in cazul in care trebuie sa primesc si eu acelasi plic sa merrg la posta sa intreb )

Multumesc pentru eventualele raspunsutri
Buna ziua. Comunicarea actelor procedurale este mijlocul prin intermediul căruia organele judiciare penale încunoștințează persoanele care participă la procesul penal despre actele procedurale efectuate, astfel ca si dvs trebuie sa va fie comunicata solutia luata. Actele se comunica la domiciliul cunoscut, astfel ca daca dvs nu mai locuiti la adresa respectiva, si nu ati depus o cerere in acest sens la organele de urmarire, nu au de unde cunoaste acest aspect. Puteti formula o cerere de de comunicare a solutiei la un domiciliu ales, indicand adresa la care sa va fie comunicat orice alt act de procedura.
Multumesc pentru raspuns , a ajuns si pe numele meu comunicarea . Insa acum am o alta intrebare . Am fost sa platesc cheltuielile judiciare in orasu in care locuiesc acum , insa nu am putut sa fac asta. Mi sa spus ca pot sa platesc doar la trezoreria de care apartin (un alt oras ) . Chitanta primita trebuie depusa tot la judecatoria de care imi apartine adresa din buletin ? sau pot sa o duc in orasul in care locuiesc ? (Comunicarea a fost trimisa de parchetul din orasul in care locuiesc ).

Multumesc
Multumesc pentru raspuns , a ajuns si pe numele meu comunicarea . Insa acum am o alta intrebare . Am fost sa platesc cheltuielile judiciare in orasu in care locuiesc acum , insa nu am putut sa fac asta. Mi sa spus ca pot sa platesc doar la trezoreria de care apartin (un alt oras ) . Chitanta primita trebuie depusa tot la judecatoria de care imi apartine adresa din buletin ? sau pot sa o duc in orasul in care locuiesc ? (Comunicarea a fost trimisa de parchetul din orasul in care locuiesc ).

Multumesc

cab av PIRSAN SILVIA a scris:

Buna ziua. Comunicarea actelor procedurale este mijlocul prin intermediul căruia organele judiciare penale încunoștințează persoanele care participă la procesul penal despre actele procedurale efectuate, astfel ca si dvs trebuie sa va fie comunicata solutia luata. Actele se comunica la domiciliul cunoscut, astfel ca daca dvs nu mai locuiti la adresa respectiva, si nu ati depus o cerere in acest sens la organele de urmarire, nu au de unde cunoaste acest aspect. Puteti formula o cerere de de comunicare a solutiei la un domiciliu ales, indicand adresa la care sa va fie comunicat orice alt act de procedura.