avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 657 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Art 50 din 196/2019.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Art 50 din 196/2019.

Buna ziua,
Daca ma poate lamuri cineva, dar indrituit, ce inseamna art. 50 din legea 196 .....a asociatiilor de proprietari ? Mai ales lit.b. Multumesc!
Ultima modificare: Marți, 9 Februarie 2021
patrician, utilizator
Cel mai recent răspuns: filip01 , utilizator 14:28, 14 Octombrie 2021
Art. 21
(4) Acordul de voință al asociației de proprietari se realizează în adunarea generală a asociației de proprietari. În cazurile excepționale, atunci când sunt necesare adoptarea unor hotărâri în regim de urgență sau atunci când, după convocarea adunării generale a asociației de proprietari, conform art. 48 din Legea nr. 196/2018, nu a fost întrunit numărul membrilor prezenți pentru adoptarea hotărârilor, conform prevederilor legale, acordul de voință al asociației de proprietari se poate realiza și în baza declarațiilor scrise și semnate ale fiecărui proprietar.
[ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 9 Februarie 2021
latka, utilizator
Ia vedeti ce cred altii, nu e nici un abuz :
www.avocatnet.ro/forum/discu...
e mai usor ca CEx sa-si faca mendrele doar cu o lista de semnaturi. ce cred altii e treaba lor, cand s-or confrunta cu termite poate isi schimba parerea
Complet eronat! A se vedea art.49 (4).
Bine punctat !

Alte discuții în legătură

Ce se întâmplă când președintele asociației de proprietari își dă demisia și, deși se organizează două adunări generale, nu se întrunește cvorumul pentru alegerea unui nou președinte? Ela C Ela C Buna ziua, ce se intampla in cazul in care presedintele isi da demisia, se organizeaza 2 adunari, lumea nu se prezinta pentru majoritate si au trecut 2 luni ... (vezi toată discuția)
Art. 50 din legea 196/2018 robert1958 robert1958 Art. 50 din legea 196/2018 Am să rog administratorii forumului să permită deschiderea unui topic având ca subiect interpretarea art. 50 din legea nr. ... (vezi toată discuția)