Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Care este temeiul legal pt.desfasurarea unei adunari ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Care este temeiul legal pt.desfasurarea unei adunari generale ...

Care este temeiul legal pt.desfasurarea unei adunari generale la momentul actual, august 2021?

La momentul actual este in vigoare Hotararea 826/5 august care prevede la art.1 că, începând cu data de 11 august 2021 se prelungește cu 30 de zile starea de alertă pe întreg teritoriul țării, instituită prin Hotărârea Guvernului nr. 394/2020 privind declararea stării de alertă și măsurile care se aplică pe durata acesteia pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, cu modificările și completările ulterioare.
Deși în cuprinsul actului normativ precizat nu se face nicio referire la adunările generale ale asociațiilor de proprietari, acestea pot fi asimilate celor menționate la pct.28, 29 și 30 ?
Legal ,asociatia de proprietari ,poate sa asimileze cele mentionate la pct.28,29,30 sau adunarile generale nu pot fi legal convocate??? Comitetul executiv prin prisma art.55 alin.1 lit n din legea 196/2018 isi poate asuma convocarea unei adunari generale legale??
Temeiul legal al desfasurarii unei AG este art. 47 alin 1 si art.50 din legea 196/2018:
Articolul 47
(1)Dupa constituirea asociatiei de proprietari va avea loc cel putin o data pe an, in primul trimestru, o intrunire a adunarii generale a asociatiei de proprietari. Responsabilitatea cu privire la convocarea anuala a cel putin unei adunari generale a asociatiei de proprietari apartine presedintelui asociatiei de proprietari si membrilor comitetului executiv.
Articolul 50 Acordul de vointa al asociatiei de proprietari se realizeaza:
a)in adunarea generala a asociatiei de proprietari; sau
b)in baza declaratiilor scrise si semnate ale fiecarui proprietar.

Din cele doua articole si din lectura mai atenta a art.49 alin.4, tinind cont de situatia actuala, rezulta ca se pot folosi si alte mijloaca alternative AG in format clasic:
Art.49
(4)Hotararile adunarilor generale se iau in cadrul adunarii generale convocata sau reconvocata, dupa caz. In statutul propriu al asociatiei de proprietari pot fi prevazute si alte conditii de luare a hotararilor, dar nu cu mai putin de jumatate plus unu din voturile celor prezenti la adunarea generala convocata sau reconvocata. Pentru situatiile care vizeaza numai proprietarii unui tronson sau ai unei scari, hotararile sunt luate prin acordul scris al majoritatii proprietarilor scarii sau tronsonului respectiv, membri ai asociatiei de proprietari, pe baza de tabel nominal.
[ link extern ]

Prin urmare, a folosi tabelul nominal si in alte situatii, sau mijloace electronice de comunicare nu sunt in afara spiritului legii.
latka, moderator

ileanaileana a scris:

Care este temeiul legal pt.desfasurarea unei adunari generale la momentul actual, august 2021?

La momentul actual este in vigoare Hotararea 826/5 august care prevede la art.1 că, începând cu data de 11 august 2021 se prelungește cu 30 de zile starea de alertă pe întreg teritoriul țării, instituită prin Hotărârea Guvernului nr. 394/2020 privind declararea stării de alertă și măsurile care se aplică pe durata acesteia pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, cu modificările și completările ulterioare.
Deși în cuprinsul actului normativ precizat nu se face nicio referire la adunările generale ale asociațiilor de proprietari, acestea pot fi asimilate celor menționate la pct.28, 29 și 30 ?
Legal ,asociatia de proprietari ,poate sa asimileze cele mentionate la pct.28,29,30 sau adunarile generale nu pot fi legal convocate??? Comitetul executiv prin prisma art.55 alin.1 lit n din legea 196/2018 isi poate asuma convocarea unei adunari generale legale ???
da pot fi asimilate conform art precizate..........primaria de sector ne-a anuntat ca se pot organiza AG-uri conform si cu respectarea art 28,29,30...........problema este la asociatiile mari care teoretic se pot prezenta sute de persoane(oricum in realitate si daca se prezinta 50% tot e o minune) )

ileanaileana a scris:

Care este temeiul legal pt.desfasurarea unei adunari generale la momentul actual, august 2021?
[.........]
Legal ,asociatia de proprietari ,poate sa asimileze cele mentionate la pct.28,29,30 sau adunarile generale nu pot fi legal convocate??? Comitetul executiv prin prisma art.55 alin.1 lit n din legea 196/2018 isi poate asuma convocarea unei adunari generale legale ???

Pai tocmai pentru ca va puneti problema asumarii de catre Cex a unei astfel de adunari v-am recomandat alte metode alternative, cu temei legal, care sa nu creeze probleme. Acum, cind am intrat in valul 4 al pandemiei, nu e chiar OK sa organizati adunari generale clasice.