Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detin o întreprindere individuală (sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detin o întreprindere individuală (sunt administrator) (o numim ...

Detin o întreprindere individuală (sunt administrator) (o numim Y) si in acelasi timp sunt angajată la ALTĂ firmă (o numim X)
Pe perioada pandemiei, când firma la care sunt angajată (X) si-a suspendat activitatea, eu am intrat in șomaj tehnic si am primit acest somaj, firma mea (Y) a avut activitate in continuare (fără să fac vreo cerere de ajutor financiar din partea statului pentru aceasta firma).

Este vreo problemă din acest punct de vedere? Aveam dreptul la șomaj tehnic sau nu?
Buna seara
Aveati acest drept. Nu exista o interdictie in acest sens.
Multumesc frumos!
Cornel Vasile, Consilier juridic