avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detin o întreprindere individuală (sunt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detin o întreprindere individuală (sunt administrator) (o numim ...

Detin o întreprindere individuală (sunt administrator) (o numim Y) si in acelasi timp sunt angajată la ALTĂ firmă (o numim X)
Pe perioada pandemiei, când firma la care sunt angajată (X) si-a suspendat activitatea, eu am intrat in șomaj tehnic si am primit acest somaj, firma mea (Y) a avut activitate in continuare (fără să fac vreo cerere de ajutor financiar din partea statului pentru aceasta firma).

Este vreo problemă din acest punct de vedere? Aveam dreptul la șomaj tehnic sau nu?
Cel mai recent răspuns: Anna393 , utilizator 00:00, 10 Februarie 2021
Buna seara
Aveati acest drept. Nu exista o interdictie in acest sens.
Multumesc frumos!
Ultima modificare: Miercuri, 10 Februarie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj tehnic ii Anna393 Anna393 Buna ziua. De pe data de 1 aprilie voi intra in șomaj tehnic iar cei de la resurse umane ne-au întrebat dacă avem contract de munca si in alta parte. NU am ... (vezi toată discuția)
Ajutor somaj? hannacska hannacska Buna dimineata! Am o situatie \\"ciudata\\" impreuna cu mai multi colegi.Lucram la o firma care a intrat in insolventa recent. Acelas proprietar de firma ... (vezi toată discuția)
Somaj reorganizare firma b_alex b_alex Buna ziua Va rog sa ma sfatuiti in legatura cu urmatorul caz: O persoana lucreaza la firma X de un an si jumatate. Firma X a decis sa- si schimbe numele ... (vezi toată discuția)