Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie limita de varsta. Un angajat al institutiei a ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie limita de varsta. Un angajat al institutiei a facut demersuri ...

Pensie limita de varsta.
Un angajat al institutiei a facut demersuri pentru a se pensiona pentru limita de varsta. In ianuarie 2021 intra in posesia Deciziei de pensionare pentru limita de varsta.
Potrivit art. 56 lit. c, contractul individual de muncă existent încetează de drept la data comunicării deciziei de pensie în cazul pensiei pentru limită de vârstă cu reducerea vârstei standard de pensionare.
Pentru a respecta dispozitiile legale, contractul se incheie, insa salariatul doreste sa lucreze in continuare.
Potrivit art. 30 din Codul muncii, “Încadrarea salariaților la instituțiile și autoritățile publice și la alte unități bugetare se face numai prin concurs sau examen, după caz.”
În acest caz, nu se poate incheia automat un alt contract, ci este necesara scoaterea la concurs a postului, nu?
Multumesc.
Intr-adevar, va trebui organizat concurs/examen.