Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... buna seara , daca am un copil , major si este student ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

buna seara , daca am un copil , major si este student la o universitate ...

buna seara , daca am un copil , major si este student la o universitate din Anglia iar pe perioada vacantei lucreaza 2 ore la o societate cu contract de munca partial mai primeste pensie alimentara ?
Buna seara. Părinţii au obligaţia de a contribui la întreţinerea copilului lor devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, însă nu mai târziu de împlinirea vârstei de 26 de ani. Atunci cand copilul major aflat în continuarea studiilor desfăşoară şi o activitate din care obţine venituri, are bursă ori bunuri obţinute cu orice alt titlu, in cazul in care solicita pensie de intretinere, sau este chemat in instanta pentru diminuarea pensiei de intretinere, instanţa de judecată ţine seama de această împrejurare când soluţionează cererea.
Art. 499 alin. (3) din Codul Civil, prevede ca parintii au obligatia de a-si intreţine copiii devenitii majori, daca se afla in continuarea studiilor, pana la terminarea acestora, dar fara a depasi varsta de 26 de ani.

Pensia de intretinere nu este datorata in situatia in care copilul major are venituri suficiente care sa ii permita sa se intretina singur ori in situatia prezentata de dvs. nu este indeplinita aceasta conditie.

In practica judiciara s-a aratat ca legea prezuma starea de nevoie a copilului major aflat in continuare studiilor, “incapacitatea de muncă fiind considerată că există nu numai atunci când se datorează unor cauze fiziologice, ci şi
când provine din cauze de ordin social, precum continuarea studiilor de către elevi şi studenţi”.
multumesc frumos