Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am vreun drept in aceasta cauza?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am vreun drept in aceasta cauza?

Va salut cu respect, am si eu o problema si vreau sa ma consult cu dumneavoastra.
Mama mea nu ma primeste in casa, ea fiind proprietara casei cu clauze sa o ingrijeasca pe bunica mea pana aceasta va inceta din viata.
Eu am buletin la acea adresa, deci prin urmare sunt luat in spatiu precum ca locuiesc acolo, insa politia spune ca nu am dreptul sa locuiesc daca proprietarul, adica mama mea nu este de acord.
Vreau sa-mi cer dreptul de copil, ce este de facut in aceasta situatie?
Va multumesc din suflet!
Buna seara. Avand in vedere intrebarea de mai sus, constat ca nu sunteti minor, Aveti anumite drepturi cat timp sunteti minor, sau in perioada unor studii, dar nu mai mult de 26 de ani. Nu stiu la ce faceti dvs referire, cand spuneti ca vreti sa va cereti "Dreptul de copil".
Nu aveti niciun drept, indiferent ca e casa bunicii sau a mamei. Probabil ca mama e nudul proprietar si bunica uzufructuar.
Asa ca bunica va poate evacua.
Stati in acea casa ?
Mama nu va poate evacua decat dupa decesul bunicii, deci daca stati acolo, stati numai cu acordul bunicii.
Care e treaba cu politia ?
Dreptul dvs de copil...se traduce prin drept de mostenire dupa mama, acum nu aveti niciun drept, sunteti tolerat.
gi-jane2, moderator