avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1453 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Am vreun drept in aceasta cauza?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Am vreun drept in aceasta cauza?

Va salut cu respect, am si eu o problema si vreau sa ma consult cu dumneavoastra.
Mama mea nu ma primeste in casa, ea fiind proprietara casei cu clauze sa o ingrijeasca pe bunica mea pana aceasta va inceta din viata.
Eu am buletin la acea adresa, deci prin urmare sunt luat in spatiu precum ca locuiesc acolo, insa politia spune ca nu am dreptul sa locuiesc daca proprietarul, adica mama mea nu este de acord.
Vreau sa-mi cer dreptul de copil, ce este de facut in aceasta situatie?
Va multumesc din suflet!
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:49, 11 Februarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara. Avand in vedere intrebarea de mai sus, constat ca nu sunteti minor, Aveti anumite drepturi cat timp sunteti minor, sau in perioada unor studii, dar nu mai mult de 26 de ani. Nu stiu la ce faceti dvs referire, cand spuneti ca vreti sa va cereti "Dreptul de copil".
Nu aveti niciun drept, indiferent ca e casa bunicii sau a mamei. Probabil ca mama e nudul proprietar si bunica uzufructuar.
Asa ca bunica va poate evacua.
Stati in acea casa ?
Mama nu va poate evacua decat dupa decesul bunicii, deci daca stati acolo, stati numai cu acordul bunicii.
Care e treaba cu politia ?
Dreptul dvs de copil...se traduce prin drept de mostenire dupa mama, acum nu aveti niciun drept, sunteti tolerat.
Ultima modificare: Joi, 11 Februarie 2021
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evacuarea din domiciliu deliachiuzbaian deliachiuzbaian Locuiesc la adresa de domiciliu pe care o am la apartamentul copilului meu in varsta de 16 ani. Apartamentul a fost cumparat pe numele copilului in procent de ... (vezi toată discuția)
Dreptul de uzufruct ruxandra81 ruxandra81 Buna ziua, Bunicii mei au cumparat o casa pe numele copiilor lor respectiv mama si unchiul meu. Bunicii si-au pastrat dreptul de uzufruct pe intraga viata ... (vezi toată discuția)
Evacuare concubinul mamei cocomir cocomir Va rog cu ceva sugestii si cum ar trebui sa procedez. Sunt propietarul unui imobil dobandit prin contract de vanzare cumparare in anul 2000. In anul 2002 am ... (vezi toată discuția)