Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Predare/primire partiile comune dupa infiintare ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Predare/primire partiile comune dupa infiintare asociatie de proprietari

Buna ziua,
Urmeaza sa fie infiintata asociatie de proprietari in blocul unde am cumparat recent un apartament.
Partile comune din blocurile (sunt 2 blocuri cu subsol comun) sunt aproape finalizate dar raman mai multe neconformitati de rezolvat (vopseaua murdara, rampa de acces in subsol la gris, acces pietonal nefinalizat...).
Intrebarile mele sunt:
- urmeaza sa fie semnat un proces verbal de predare-primire intre dezvolatorul si viitoare asociatie de proprietari pentru partile comune?
- asociatie de proprietari poate notifica in scris dezvoltatorul despre problemele de rezolvat?
Dezvoltatorul la finalul proiectului,are obligatia legala sa incheie proces verbal de receptie finala,proes verbal d epredare constructie cu garantia aferenta
In situatia in care in perioada d egarantie,apar deficienta,asociatia de proprietari are drept legal sa notifce dezvoltatorul pentru remedieri