Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Se tine cont de precedent la un nou proces cu aceleasi ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Se tine cont de precedent la un nou proces cu aceleasi conditii?Colegii mei de serviciu au castigat prin proces grupa I de munca ...

Colegii mei de serviciu au castigat prin proces grupa I de munca pentru perioada pana in anul 2001 la firma la care lucrez.Eu nu am dat in judecata firma si nu beneficiez de aceeasi grupa de munca castigata de colegii mei.Daca cer in judecata sa mi se acorde si mie grupa de munca I se tine cont de sentinta primita de catre colegi?Sau procesul este cu totul diferit?Nu se tine cont de precedentul din Justitie?Mentionez ca lucrez in aceleasi conditii ca si cei care au castigat in instanta grupa I de munca.Multumesc!
Precedentul nu constituie izvor de drept ... prin urmare, instanta poate tine sau nu seama de deciziile anterioare.
Multumesc!
Puteti depune sentința respectivă ca.practica judiciară pt a întări argumentele dvs.Totusi există situații cand în cafrul aceleiași instanțe pe spete identice complete diferite pronunță hotărâri diametral opuse.