avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 779 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Se tine cont de precedent la un nou proces cu aceleasi ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Se tine cont de precedent la un nou proces cu aceleasi conditii?Colegii mei de serviciu au castigat prin proces grupa I de munca ...

Colegii mei de serviciu au castigat prin proces grupa I de munca pentru perioada pana in anul 2001 la firma la care lucrez.Eu nu am dat in judecata firma si nu beneficiez de aceeasi grupa de munca castigata de colegii mei.Daca cer in judecata sa mi se acorde si mie grupa de munca I se tine cont de sentinta primita de catre colegi?Sau procesul este cu totul diferit?Nu se tine cont de precedentul din Justitie?Mentionez ca lucrez in aceleasi conditii ca si cei care au castigat in instanta grupa I de munca.Multumesc!
Cel mai recent răspuns: CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT , Avocat 15:28, 15 Februarie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Precedentul nu constituie izvor de drept ... prin urmare, instanta poate tine sau nu seama de deciziile anterioare.
Multumesc!
Puteti depune sentința respectivă ca.practica judiciară pt a întări argumentele dvs.Totusi există situații cand în cafrul aceleiași instanțe pe spete identice complete diferite pronunță hotărâri diametral opuse.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, lucrez la o societate comerciala.colegii mei au castigat ... roninica roninica Buna ziua, Lucrez la o societate comerciala.Colegii mei au castigat prin proces grupa intai de munca pana in anul 2001.Eu nu am fost printre colegii care au ... (vezi toată discuția)
Folosirea altor sentinte david - adrian1 david - adrian1 intr-un litigiu de munca, pot face referire la alte sentinte date de alte instante?acestea sunt spete asemanatoare, in care au fost sustinute aceleasi motive ... (vezi toată discuția)
Rejudecare dupa casare BEJENARU PETRU BEJENARU PETRU Solicit de o lamurire importanta - prin decizia tribunalului se dispune desfiintarea unei sentinte civile si trimite cauza spre rejudecare la aceeasi ... (vezi toată discuția)