Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua, Lucrez la o societate comerciala.Colegii ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua, Lucrez la o societate comerciala.Colegii mei au castigat ...

Buna ziua,
Lucrez la o societate comerciala.Colegii mei au castigat prin proces grupa intai de munca pana in anul 2001.Eu nu am fost printre colegii care au cerut acordarea grupei intai de munca in instanta.Acum vreau sa cer acordarea acestui drept in instanta.Am sanse de castig,daca pot demonstra ca printre cei carora li s-a acordat grupa intai de munca sunt si colegi de ai mei,cu care am lucrat in aceeasi echipa,lucrand exact in acelasi loc de munca cu ei?Multumesc!
Exista precedent prin care alti colegi care au dat in judecata firma pentru acordarea grupei intai de munca,au obtinut doar grupa a doua de munca.Se poate invoca articolul nr.16 din Constitutie,alineatul 1 si 2 pentru acordarea acelorasi drepturi obtinute de catre colegii mei ?
In Romania nu functioneaza principiul precedentului. Puteti invoca, ca alti colegi ai dvs. au primit grupa 1 de munca, puteti aduce martori care sa va sustina punctul de vedere. Instanta va dispune efectuarea unei expertize tehnice judiciare in specializarea protectia muncii. Expertul trebuie sa aiba la dispozitie documente care sa ateste ca dvs. ati fost nominalizat la un loc de munca pentru care s-a primit aviz ITM/ Inspectia muncii pentru incadrare in grupa 1 de munca.
Nu avem de unde sa stim ce va dispune instanta in cazul dvs.
roninica a scris:

Buna ziua,
....Se poate invoca articolul nr.16 din Constitutie,alineatul 1 si 2 pentru acordarea acelorasi drepturi obtinute de catre colegii mei ?

Nu are nicio legatura acest articol din Constitutie cu ce spuneti dvs . iar practica judiciara nu constituie izvor de drept .. in actiune puteti atasa fotocopia hotararirilor care au dat castig de cauza colegilor dvs, dar instanta nu este obligata sa tina cont de acestea.