Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Se mai pot recupera imobilele nationalizate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Se mai pot recupera imobilele nationalizate in timpul ...

Buna ziua!
Se mai pot recupera imobilele nationalizate in timpul comunismului?
Este posibil ca unuia dintre mostenitorii legali care a apelat la procedura retrocedarii sa i se retrocedeze un imobil la care ceilalti mostenitori legali de acelasi grad sa nu aiba niciun drept?
Din explicatiile rudelor, am inteles ca unul dintre frati a apelat la procedura retrocedarii terenurilor, a avut loc un proces si a fost intrebat daca este de acord ca si fratii lui sa aiba drept la imobilele retrocedate si a raspuns nu, asadar el a ramas cu imobilele retrocedate in intregime. Este posibil avand in vedere ca si fratii lui sunt mostenitori legali de acelasi grad?
Multumesc!
Buna ziua. In toate aceste legi de recuperare, au fost instituite termene de depunere cereri de restituire/reconstituire drepturi. In cazul in care nu ati depus in termen aceasta cerere, de cotele moștenitorilor legali sau testamentari care nu au urmat procedura prevăzută in aceste legi speciale, profită ceilalți moștenitori ai persoanei îndreptățite care au depus în termen cererea de restituire.
cab av PIRSAN SILVIA, Avocat