Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua din nou, Judecătoria Radauti mi-a comunicat ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua din nou, Judecătoria Radauti mi-a comunicat ca respinge ...

Buna ziua din nou, Judecătoria Radauti mi-a comunicat ca respinge plângerea pe care am formulat-o in contradictoriu cu Inspectoratul de Poliție Județean Suceava împotriva unui proces verbal de constatare si sancționare a contravenției cu drept de apel de 30 de zile de la comunicarea din data de 20.01.2021 . Pentru ca nu am depus apel in termenul de 30 de zile se considera ca hotărârea Judecătoriei Radauti rămane sau devine definitiva conform termenului din comunicare ? Spun asta pt ca am fost la Inspectoratul de Poliție Județean Suceava pt a preda permisul pe o perioada de 30 zile si agentul de la serviciul permise zice ca e neaparat sa am ștampila Judecătoriei pe comunicare altfel nu poate primi permisul deși hotărârea este definitiva prin expirarea termenului de apel . Va rog sa ma ajutați cu informații privitoarea la acest aspect pt ca nu e tocmai simplu sa merg oricând si oricum la Judecătoria Radauti mai ales ca pana pe data de 26.02 registratura are activitatea suspendată pe motiv de lipsa de personal si îmbolnăviri
Buna ziua. La expirarea celor 30 de zile in care puteati declara apel, hotararea instantei ramane "definitiva prin neapelare". Sunati la instanta si faceti programare pentru legalizare sentinta, si va prezentati cu o taxa de 5 lei si copie hotarare, si cu aceasta va prezentati la politie.