Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare proprietate de la o doamna cu numele vechi. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare proprietate de la o doamna cu numele vechi. La ce sa fiu atent?

Salutare,

Urmeaza sa cumpar o proprietate (prin credit bancar) de la o doamna, care la randul ei l-a cumparat inainte de casatorie.

Avand in vedere ca numele de familie s-a schimbat, in acte doamna figureaza cu numele vechi, iar la notar urmeaza probabil sa se faca vanzarea cu numele nou?

Trebuie sa fiu atent la ceva? Propunerea doamnei a fost sa scriem pe contractul de v-c si in paranteza numele vechi.

Pe langa asta doamna sustine ca a avut o casatorie prin conventie.

La ce ar trebui sa fiu atent la notariat si ce acte ar trebui sa existe din partea doamnei inainte de semnarea ante-contractului?
Avand in vedere ca este "credit bancar", vor verifica actele banca si notarul, Dvs trebuie sa "fiti atent" sa platiti ratele la timp. Faptul ca vanzatoarea si-a schuimbat numele urmare a casatoriei, nu este nicio problema.
Nu este nicio problemă cu numele.
In contract se va mentiona Popescu X (fosta Ionescu).
Ce anume va îngrijorează mai exact?