Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzufruct viager Buna ziua Ma puteti ajuta cu un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzufruct viager Buna ziua Ma puteti ajuta cu un raspuns ? (nu ...

Uzufruct viager
Buna ziua
Ma puteti ajuta cu un raspuns ? (nu ma pricep mai deloc cu termenii juridici )
Din prima casatrie, a rezultat un copil.
Sunt proprietarul unui imobil.
Intrebarea mea este; daca fac uzufruct viager pentru actuala sotie , copilul meu ma va mai mosteni ?
Cu actuala sotie snt de 10 ani casatorit si doresc ca sa nu poata fi data afara din imobil cat timp traieste. Daca eu voi deceda, copilul meu ma mai poate mosteni, sau nu ? ( dupa moartea actualei sotii , sau imediat dupa deces?)
Stiu ca in mod normal, actualei sotii ii va reveni 1./4 din patrimoniul meu. si copilului3/4. Poate copilul sa atace uzufructul?
Multumesc frumos !
Lasati prin testament nuda proprietate copilului si drept de uzufruct sotiei. Dupa decesul dvs, doamna va ramane in casa si dupa decesul ei, imibilul va fi in totalitate al copilului.
Multumesc frumos. In cazul in care sotia are drept de uzufruct si copilul meu nu ar detine acest testament, pierde dreptul a ma mosteni?? Si daca sotia are si ea un copil, in lipsa testamentului de care ati amintit, ar mosteni copilul dansei ???
Multumesc frumos pt raspuns!

copilul va mosteneste oricum. Fara testament, el mosteneste 3/4 si sotia 1/4
copilul nevestei o va mosteni pe aceasta cand va veni vremea, daca va avea ce.