Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara si scuzati deranjul , eu pe data de 22 ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara si scuzati deranjul , eu pe data de 22 decembrie am ...

Buna seara si scuzati deranjul , eu pe data de 22 decembrie am avut ultima sentinta intr-un dosar pt custodie minor , fata a ramas la mine ( mama ) paratul este obligat la pensia de intretinere din urma , ( 29/02/ 2020) iar dansul nu vrea sub nici o forma sa achite , cum se poate proceda , am inteles ca se poate face oprire pe salariu , dar nu stiu unde tr sa merg si cum sa procedez , un ajutar va rog frumos , o seara buna
Mergeți cu un exemplar de pe sentința legalizată la un executor judecătoresc singurul în măsură să facă demersuri pt executarea silită a debitorului.
Legalizati hotararea si o puneti in executare silita prin intermediul unui executor judecatoresc. Dupa ce va obtine incuviintarea executarii silite va putea infiinta poprire pe 1/2 din veniturile obtinute de tata spre a aduce la zi obligatia de plata a pensiei de intretinere.