avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Am trecut prin divorț cu minori(trei). Pe ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Am trecut prin divorț cu minori(trei). Pe hotărârea ...

Bună ziua! Am trecut prin divorț cu minori(trei). Pe hotărârea de divorț scrie ca pârâtul nu da dovada de implicare fata de familie.Are obligația de a plăti 50%din salariu, dar nu mai puțin de 50% din salariu. El nu vrea sa plătească nimic copiilor, am încercat sa vorbesc cu el despre asta, dar a zis ca nu vrea și nu o sa dea nimic copiilor. Întrebarea mea este :Cum îl pot face sa plătească? Atâta timp cât el are contract de munca. Am înțeles ca trebuie sa ajung la un executor judecătoresc ca să îl pot obliga sa plătească pensia alimentara la copii. AJUTAȚI-MĂ!!!
Cel mai recent răspuns: Gabigeo , utilizator 12:35, 11 Iulie 2021
Buna ziua
Ati inteles bine.
Va trebui sa va adresati unui executor judecatoresc.
Acesta va infiinta o poprire pe veniturile fostului sot, in baza hotararii de divort.
Problema este foarte simpla ,legalizarea la judecatorie un exemplar de pe hotărârea pronunțată la divorț apoi contactați un executor judecătoresc.Nu conteaza ca vrea sau nu sa plateasca, dacă munceste,realizeaza venituri si o sa fie executat silit.
Ultima modificare: Marți, 6 Iulie 2021
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Mergeți la un executor judecătoresc care să recupereze pensia restantă și prezentă. În cadrul procedurii de executare silită, executorul va putea pune poprire pe salariul debitorului și pe conturile bancare ale acestuia. Executorul poate să facă executarea și pe bunurile debitorului.
În cazul dvs, debitor al obligației este cel care are obligația de plată a pensiei de întreținere.
Bună ziua! Va mulțumesc mult pentru raspuns! Asa voi face, voi merge la executor cu copia legalizata de divorț. O zi minunata!

Adrian ALBU a scris:

Mergeți la un executor judecătoresc care să recupereze pensia restantă și prezentă. În cadrul procedurii de executare silită, executorul va putea pune poprire pe salariul debitorului și pe conturile bancare ale acestuia. Executorul poate să facă executarea și pe bunurile debitorului.
În cazul dvs, debitor al obligației este cel care are obligația de plată a pensiei de întreținere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara si scuzati deranjul , eu pe data de 22 decembrie am ... Cristina31.05.1994 Cristina31.05.1994 Buna seara si scuzati deranjul , eu pe data de 22 decembrie am avut ultima sentinta intr-un dosar pt custodie minor , fata a ramas la mine ( mama ) paratul ... (vezi toată discuția)
Pensia alimentarajudecatoria? GHIGU GHIGU Buna seara.Prin hotararea de divort am primit spre crestere si educare cei 2 copii minori rezultati in urma casatoriei,iar fosta sotie este obligata sa ... (vezi toată discuția)
Plata pensiei alimentare mimi1__999 mimi1__999 Buna ziua. in urma divortului, de comun acord, divort cu un copil minor, parintii au custodie comuna, tatal trebuie sa plateasca pensie alimentara( 25% din ... (vezi toată discuția)