Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum pot să scot hotărârea de divorț definitivă. ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum pot să scot hotărârea de divorț definitivă. Îmi trebuie ...

Cum pot să scot hotărârea de divorț definitivă. Îmi trebuie la schimbare cărți de identitate. De unde pot să o scot.
Bună ziua. Pentru a intra în posesia unor copii legalizate ale hotărârii judecătoreşti este necesar
ca partea, personal sau prin reprezentant (având asupra sa dovada acestei calităţi), să se
adreseze direct instanţei care a pronunțat hotărârea, cu o cerere. Cererea trebuie să aibă
anexată hotărârea în copie simplă (faţă/verso) care se doreşte a fi legalizată şi dovada
achitării taxei judiciare de timbru, în original, în cuantum de 5 lei pentru fiecare exemplar
solicitat. Solicitati să se aplice și mențiunea definitiva la data .....
Nu am nici o hotărâre de divorț cum ar trebui să procedez. Și se poate trimite și prin poștă.
~ Conținut șters la cerere ~