Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara.. Se poate acorda conform Ordinului ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara.. Se poate acorda conform Ordinului nr.50/1990 grupa ...

Buna seara..
Se poate acorda conform Ordinului nr.50/1990 grupa a-II-a de muncă unei persoane angajata ca maistru instructor (Grup școlar) în perioada 1993 - 1994:? Am obligația sa-i completez Anexa 14/ Legea 263/2010 ? Care ar fi baza legala? Mulțumesc!
Pentru a se putea emite adeverinta respectiva, in arhiva angajatorului trebuie sa se regaseasca documentele intocmite anual de catre firma in perioada respectiva cu respectarea legislatiei in vigoare privind grupele de munca,
Dosarul trebuia sa fi primit avizul ITM/ Inspectiei Muncii pentru incadrare locuri de munca/ posturi de lucru/ meserii, in grupa de munca, iar la nivelul firmei acea persoana trebuia sa fi fost nominalizata printr-un document intern al firmei ca beneficiar de grupa de munca.
Incadrarea in grupa de munca nu se poate face automat ,doar pentru faptul ca a lucrat intr-o anumita functie/loc de munca.

Vedeti si
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Mulțumesc!