Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Buna ziua Anul trecut am fost implicat intr-un mic ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Buna ziua Anul trecut am fost implicat intr-un mic accident rutier ...

Buna ziua
Anul trecut am fost implicat intr-un mic accident rutier (am atins usor bara unui Audi cand acesta stationa), dar am recurs la intelegerea amiabila, oferindu-i polita de asigurare bineinteles valabila la momentul acela.
Astazi am primit o citatie, conform careia eu sunt numit Intervenient - Reclamant si am "obligatia de a depune intampinarea"
Se pare ca persoana respectiva, a dat firma de asigurari in judecata, mentionand costuri uriase in care sunt incluse si cateva zile in care acesta a fost obligat sa inchirieze alta masina.
Intrebarea mea este , ce trebuie eu sa fac in aceasta situatie, si de ce, si cum ar trebuie sa arate aceasta cerere de intampinare, pe care ar trebui sa o depun in termen de 25 de zile (pe langa celelalte acte gen buletin, asigurarea rca valabila la acea data)
Ce se intampla daca nu ma prezint totusi la tribunal?
Buna ziua. Aceasta este procedura in astfel de evenimente rutiere. Dvs aveti calitatea de "intervenient fortat", si este obligatorie introducerea in cauza si a dvs. Avand in vedere cele relatate, ar fi bine sa faceti aparari. Conform dispoziţiilor legale, în cazul producerii unui accident de circulaţie, având ca urmare cauzarea unui prejudiciu, pentru care s-a încheiat contract de asigurare obligatorie de răspundere civilă, acesta preia riscul asigurat. In materia asigurării de răspundere civilă auto, răspunderea asigurătorului faţă de persoana prejudiciată este o răspundere contractuală, asumată prin contractul de asigurare, fiind o răspundere directă, decurgând din achiesarea asigurătorului la riscurile conduitei asiguratului.