Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Roata distrusa intr-o groapa nesemnalizata in oras
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Roata distrusa intr-o groapa nesemnalizata in oras

Buna ziua!

Pe strazile din oras am intrat cu masina intr-o groapa mare, nesemnalizata, care nu era nici foarte vizibila fiind noapte. A rezultat roata rupta din bratul masinii (asta la prima vedere pana ajung la service). Bratul masinii care sustine roata s-a rupt de la jumate.
Tot ce am sunt poze la roata rupta, la drum si la groapa respectiva, plus bonul de la tractari auto.

Va intreb, exista vreo solutie mai rapida de recuperare a prejudiciului de undeva, sau singura solutie este actionarea primariei in judecata?

Multumesc!
Daca aveti asigurare CASCO puteti repara masina pe asigurare. Firma de asigurari va recupera ulterior banii de la administratorul drumului.
Greu de crezut sa va despagubeasca primaria la mica intelegere.
Numai prin hotarare judecatoreasca definitiva puteti sa va recuperatii banii, daca deja ati decis sa va reparati masina cu bani proprii. Nu cred ca stati cu masina avariata pana obtineti hotararea definitiva.