avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna ziua , Agentia de turism a anulat vacanta in ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna ziua , Agentia de turism a anulat vacanta in Dubai din martie ...

Buna ziua ,
Agentia de turism a anulat vacanta in Dubai din martie 2020. Ne ofera aceiasi vacanta in martie 2021 .
Conditioneaza participarea noastra cu efectuarea de teste covid -19 atat in tara cat si in Dubai si carantina la revenire in tara.
Are dreptul sa ne conditioneze participarea in acest caz ?
Noi am cerut banii inapoi sau sa ne permita o replanificare viitoare .
Au refuzat obligandu-ne ( de nu ne penalizeaza cu 100% suma platita pe excursie ) sa mergem cand vor ei si conditionati de teste.
Exista o baza legala sa nu acceptam impunerile lor ?
Multumim
Cel mai recent răspuns: sandidu , utilizator 07:29, 7 Septembrie 2021
""Problema este ca nu va primesc cei din strainatate."
De Ordonanta nr 2/2018 ce face referire la circumstante inevitabile si extraordinare care se produc la locul de destinatie ati auzit ? Si de prevederile ei ?
Intrebarea mea e mult mai simpla. D.p.d.v legal pot fi obligat/ mi se poate impune sa fac teste covid-19 pentru a fi urcat "fortat" in avion ?
Nu ati înțeles nimic.
Nu va obliga nimeni sa va urcați în avion.
Este dreptul dvs. sa va pierdeți banii dacă ați semnat contractul.
Contractul contează.
Puteați cere clauze în contract.
Eu nu am mai făcut niciun contract pentru a ieși din tara din decembrie 2019.
Am.fost atent la.detalii pentru ca eu cu asa ceva ma ocup.
În decembrie 2019 eram ieșit din țară dar ma feream de chinezi.
Ce vedeți astazi eu făceam din decembrie 2019, mai puțin cu.masca de protecție.
Păstrăm distanta de 5 metri fata de chinezi.
Ultima modificare: Joi, 4 Martie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Contractul ,semnat la inceput luna martie 2020 , ( inainte de a se sti oficial de covid-19 in Romania si Emirate ) NU prevede ca :
1. Agentia isi rezerva dreptul de a ma forta/obliga sa merg in vacanta peste exact un an ( martie 2021) !
2. Nu apare in contract ca peste un an de la semnare voi fi obligat sa fac teste covid-19 .
In aceasta situatie , Agentia ma poate forta/obliga sa ma urc in acion cand vrea ea si in conditiile ei ?
p.s. in decembrie 2019 doar se vorbea ca a aparut un virus ( local) in China si nu se vorbea de pericolul lui pentru oameni ( prima persoana decedata in China datorita covid-19 a fost declarata la sfarsit luna decembrie 2019 )!
Discutati cu agenția.
Testarea nu tine de agenție ci de state.
Eu va înțeleg punctul de vedere și îmi pare rău pentru cei aflați în astfel.de situații dar juridic lucrurile se bazeaza pe contract.
Fara testare nu aveti ce face.
Fiecare stat își face propria politica și strategie de apărare împotriva noului coronavirus.
Mai este și problema cu carantina.
Bănuiesc ca nici vaccinați nu sunteți.
Puteti inceta contractul si solicita restituirea sumelor achitate, aveti temei legal.

Alte discuții în legătură

Ce dovezi științifice exista ca cei vaccinați împotriva covid-19 ... CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Ce dovezi științifice exista ca cei vaccinați împotriva Covid-19 nu transmit virusul daca sunt infectati după momentul vaccinării? Formulez aceasta ... (vezi toată discuția)
Unii afirma ca noul coronavirus ar fi aparut in china in august 2019 CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Aveti aici linkul: https://www.mediafax.ro/coronavirus/wuhan-imagini-din-satelit-indica-o-alta-perioada-de-inceput-a-coronavirusului-19262504 Nu am ... (vezi toată discuția)
Am sosit ieri 25 dec din anglia în românia, pe data de 23 dec ... ovidiutgjiu ovidiutgjiu Am sosit ieri 25 dec din Anglia în România, pe data de 23 dec am făcut testul Covid la plecarea din Anglia, rezultatul fiind negativ totuși sânt obligat ... (vezi toată discuția)