Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua! Stam in chirie de un an de zile dar nu am ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua! Stam in chirie de un an de zile dar nu am incheiat ...

Buna ziua! Stam in chirie de un an de zile dar nu am incheiat contract. Proprietarii au intocmit unul de mana, am semnat si au zis ca o sa inregistreze unul si la ANAF dar nu au facut-o. Pe noi nu ne-a deranjat, avand in vedere ca ne intelegem, ei nu sunt in tara iar noi platim cheltuielile la zi si nu au existat probleme.
Acum, insa, administratorii blocului ne-au cerut sa completam un tabel cu resedinta din buletin, serie buletin si alte date. Dupa ce am dat aceste date ne-am trezit cu o citatie de la Politia Locala ca sa mergem sa clarificam situatia resedintei.
La ce sa ne asteptam cand mergem acolo? Va fi vorba de o amenda pentru noi sau proprietar? Dupa cum am spus nu e in tara si nu cred ca vine doar pentru a face un contract.
Multumesc!
nu are legatura cu contractul neparat, ci cu viza de flotant. Iar dvs fara contract fie la notar, fie inregistrat la anaf, nu va puteti face viza.
Pt faptul ca locuiti fara forme legale, amenda e de maxim 80 de lei.
Mulțumesc pentru răspuns!
Amenda poate fii aplicata si pentru dvs. intre 40-80 lei si pentru proprietar intre 75-150 lei.
Justitiarul711, utilizator