avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalitati asociatie Dacă mă puteți ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalitati asociatie Dacă mă puteți ...

Mod de calcul penalitati asociatie de propietari
Dacă mă puteți ajuta ,
Am penalitati din anul 2013
La zi avem datorie 2025 lei iar penalitati (din 2013) 10 000 lei .
As dori sa stiu daca e corect ca penalitatile pe luna sa fie 60 lei ?
Întreținerea pe luna e in jur de 80 90 lei .
Am incercat sa calculez conform formulei :
Penalitati X 0,1% (asta e procentul de la noi de la asociatie ) X nr de zile (adica din 2013 inseamna 2920 de zile )
Si nu imi da cum le da si lor . Nu e buna această formulă?
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: I0nutz83 , utilizator 20:14, 3 Martie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Mai bine intrebati administratorul cum v-a calculat. Si, daca intre timp a mai incasat din ele, este ok, daca nu a incasat deloc, dupa 3 ani se prescriu.
Sa presupunem:
- ianuarie - 85 lei intretinere
-febr- 84 lei intretinere
-martie - 83 lei
Pt ianuarie - 85 x31 zilex0.01 =26.35 penalizare
Pt februarie - 0
Pt martie 0
In luna urmatoare, pt ianuarie e alta valoare pt ca au trecut mai multe zile, la 31 zile ianuarie se adauga 28 din februarie:
Pt ianuarie 85 intretinere x 59 zilex0.01 - 50.15 penalizare
Februarie - 28 x84 intretinerex 0.01 - 23.52 penalizare.
Martie 0
Continuati dvs....
Ultima modificare: Miercuri, 3 Martie 2021
vali m, utilizator
Legea 196/2018, art 77, alin 1 "Asociația de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalități pentru orice sumă cu titlu de restanță, afișată pe lista de plată. Penalitățile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de întârziere și se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile de la termenul scadent pentru plată, fără ca suma penalităților să poată depăși suma la care s-au aplicat."

Oricum parca dupa 3 ani se prescriu, ar fi trebuit sa va dea in judecata pana acum.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Martie 2021
I0nutz83, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Penalitati asociatie proprietari mariusghe2003 mariusghe2003 buna ziua, sunt administrator al unei asociatii de proprietari. prin sedinta a adunarii generale s-a stabilit calculul penalitatilor de intarziere de ... (vezi toată discuția)
Penalitati dan61 dan61 Buna seara,as dori sa va intreb cum se calculeaza penalizarile unui restantier in cazul in care valoarea acestora a depasit valoarea restantei (0.2% pe zi ) (vezi toată discuția)
Restanta intretinere patraulea99 patraulea99 daca restanta la intretinere depaseste 500 zile se mai aplica penalizari ? (vezi toată discuția)