Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Penalitati asociatie Dacă mă puteți ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Penalitati asociatie Dacă mă puteți ...

Mod de calcul penalitati asociatie de propietari
Dacă mă puteți ajuta ,
Am penalitati din anul 2013
La zi avem datorie 2025 lei iar penalitati (din 2013) 10 000 lei .
As dori sa stiu daca e corect ca penalitatile pe luna sa fie 60 lei ?
Întreținerea pe luna e in jur de 80 90 lei .
Am incercat sa calculez conform formulei :
Penalitati X 0,1% (asta e procentul de la noi de la asociatie ) X nr de zile (adica din 2013 inseamna 2920 de zile )
Si nu imi da cum le da si lor . Nu e buna această formulă?
Multumesc anticipat
Mai bine intrebati administratorul cum v-a calculat. Si, daca intre timp a mai incasat din ele, este ok, daca nu a incasat deloc, dupa 3 ani se prescriu.
Sa presupunem:
- ianuarie - 85 lei intretinere
-febr- 84 lei intretinere
-martie - 83 lei
Pt ianuarie - 85 x31 zilex0.01 =26.35 penalizare
Pt februarie - 0
Pt martie 0
In luna urmatoare, pt ianuarie e alta valoare pt ca au trecut mai multe zile, la 31 zile ianuarie se adauga 28 din februarie:
Pt ianuarie 85 intretinere x 59 zilex0.01 - 50.15 penalizare
Februarie - 28 x84 intretinerex 0.01 - 23.52 penalizare.
Martie 0
Continuati dvs....
vali m, utilizator
Legea 196/2018, art 77, alin 1 "Asociația de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalități pentru orice sumă cu titlu de restanță, afișată pe lista de plată. Penalitățile nu vor fi mai mari de 0,2% pentru fiecare zi de întârziere și se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile de la termenul scadent pentru plată, fără ca suma penalităților să poată depăși suma la care s-au aplicat."

Oricum parca dupa 3 ani se prescriu, ar fi trebuit sa va dea in judecata pana acum.
I0nutz83, utilizator