avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. Am cerut primariei un punct de vedere in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. Am cerut primariei un punct de vedere in privinta ...

Buna ziua. Am cerut primariei un punct de vedere in privinta faptului ca o asociatie a hotarat prin Adunare generala ca reparatiile sa se imparta pe scari, la comun fiind doar terasa subsolul si terasa blocului. Raspunsul primariei a fost unul foarte clar : Nu se poate decide in adunarea generala asa , reparatiile la partile comune fiind suportate de catre toti propietarii(toate scariile ) .Din experienta stiu ca majoritatea blocurilor au decis sa isi suporte cheltuielile impartite pe scari. As dori si alte puncte de vedere . Multumesc
Cel mai recent răspuns: amotida , utilizator 20:29, 5 Martie 2021

caradis a scris:

Buna ziua. Am cerut primariei un punct de vedere in privinta faptului ca o asociatie a hotarat prin Adunare generala ca reparatiile sa se imparta pe scari, la comun fiind doar terasa subsolul si terasa blocului. Raspunsul primariei a fost unul foarte clar : Nu se poate decide in adunarea generala asa , reparatiile la partile comune fiind suportate de catre toti propietarii(toate scariile ) .Din experienta stiu ca majoritatea blocurilor au decis sa isi suporte cheltuielile impartite pe scari. As dori si alte puncte de vedere . Multumesc

Gresit sau cel putin superficial raspunsul primit. Desi o unica asociatie care cuprinde insa o singura cladire dar cu mai multe scari/tronsoane, anumite costuri (nu orice si nu dupa cum diversi ar interpreta ei ca ar fi sau nu ar fi), in raport de situatie, se pot departaja iar dispozitiile legale si aflate in vigoare (L 196/2018) ajuta in sensul respectiv.
La obiect, in cazul dvs, veti putea proceda dupa cum prevede art.49 (4):
"Hotărârile adunărilor generale se iau în cadrul adunării generale convocată sau reconvocată,
după caz. În statutul propriu al asociației de proprietari pot fi prevăzute și alte condiții de luare a
hotărârilor, dar nu cu mai puțin de jumătate plus unu din voturile celor prezenți la adunarea
generală convocată sau reconvocată. Pentru situațiile care vizează numai proprietarii unui tronson
sau ai unei scări, hotărârile sunt luate prin acordul scris al majorității proprietarilor scării sau
tronsonului respectiv, membri ai asociației de proprietari, pe bază de tabel nominal.
"

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cota parte cheltuieli bloc Adrianro2019 Adrianro2019 Cota Parte Cheltuieli Bloc Daca într-un bloc cu 4 scări la o scară se fac reparații, de orice natură, fie că sunt conducte, fie că este o ușă de la ... (vezi toată discuția)
Reparatie facuta doar pe jumatate de catre asociatie. redscouser redscouser Buna ziua. Presedintele unei asociatii a convocat proprietarii de pe un tronson sa le aduca la cunostinta ca trebuie schimbata coloana de incalzire ce ... (vezi toată discuția)
Cine beneficiază de venituri din chirie spatiu comun bloc? calinn_g calinn_g Intr-o asociație de proprietari a unui bloc cu mai multe scari, veniturile din închirierea unui spațiu comun aferent unei singure scari (sa zicem un uscator ... (vezi toată discuția)