Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua. Am cerut primariei un punct de vedere in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua. Am cerut primariei un punct de vedere in privinta ...

Buna ziua. Am cerut primariei un punct de vedere in privinta faptului ca o asociatie a hotarat prin Adunare generala ca reparatiile sa se imparta pe scari, la comun fiind doar terasa subsolul si terasa blocului. Raspunsul primariei a fost unul foarte clar : Nu se poate decide in adunarea generala asa , reparatiile la partile comune fiind suportate de catre toti propietarii(toate scariile ) .Din experienta stiu ca majoritatea blocurilor au decis sa isi suporte cheltuielile impartite pe scari. As dori si alte puncte de vedere . Multumesc

caradis a scris:

Buna ziua. Am cerut primariei un punct de vedere in privinta faptului ca o asociatie a hotarat prin Adunare generala ca reparatiile sa se imparta pe scari, la comun fiind doar terasa subsolul si terasa blocului. Raspunsul primariei a fost unul foarte clar : Nu se poate decide in adunarea generala asa , reparatiile la partile comune fiind suportate de catre toti propietarii(toate scariile ) .Din experienta stiu ca majoritatea blocurilor au decis sa isi suporte cheltuielile impartite pe scari. As dori si alte puncte de vedere . Multumesc

Gresit sau cel putin superficial raspunsul primit. Desi o unica asociatie care cuprinde insa o singura cladire dar cu mai multe scari/tronsoane, anumite costuri (nu orice si nu dupa cum diversi ar interpreta ei ca ar fi sau nu ar fi), in raport de situatie, se pot departaja iar dispozitiile legale si aflate in vigoare (L 196/2018) ajuta in sensul respectiv.
La obiect, in cazul dvs, veti putea proceda dupa cum prevede art.49 (4):
"Hotărârile adunărilor generale se iau în cadrul adunării generale convocată sau reconvocată,
după caz. În statutul propriu al asociației de proprietari pot fi prevăzute și alte condiții de luare a
hotărârilor, dar nu cu mai puțin de jumătate plus unu din voturile celor prezenți la adunarea
generală convocată sau reconvocată. Pentru situațiile care vizează numai proprietarii unui tronson
sau ai unei scări, hotărârile sunt luate prin acordul scris al majorității proprietarilor scării sau
tronsonului respectiv, membri ai asociației de proprietari, pe bază de tabel nominal.
"