avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... As dori sa stiu care sunt pasii in rezolvarea unei ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

As dori sa stiu care sunt pasii in rezolvarea unei probleme si ...

As dori sa stiu care sunt pasii in rezolvarea unei probelem si anume :
Respectiva pers a nascut un copil cu, concubinul, in timpul casatoriei sale.
Pe certificatul de nastere al copilului figureaza cu numele de familie al sotului de la acea vreme ( ulterior despartindu-se ) si numele de familie al concubinului.
In prezent respectiva nu este casatorita cu, concubinul, '' despartindu-se'' dar, doreste sa se stabileasca in strainatate cu minorul.
Aceasta doreste sa isi schimbe din certif. de nastere al minorului, numele de familie al sotului ,in numele ei de fata.
Cum se poate proceda?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 13:11, 3 Martie 2021
Trebuie sa tagaduiasca in instanta paternitatea fata de fostul sot. deci proces, test adn etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O mamica , casatorita legal , desparta de sotul legal , traieste ... coradora coradora O mamica , casatorita legal , desparta de sotul legal , traieste in concubinaj cu un alt barbat , in urma relatiei de concubinaj rezultand un copil , ce sanse ... (vezi toată discuția)
Paternitate roxana000 roxana000 Buna ziua,fratele meu a facut un copil cu o domnisoara/doamna,iar copilul nu este pe numele lui,este pe numele fostului sot al doamne/domnisoarei ... (vezi toată discuția)
Buna seara am fost casatorita si ne-am despartit acum 6 ani eu ... Alysa Alexandra Alysa Alexandra Buna seara am fost casatorita si ne-am despartit acum 6 ani eu am cunoscut pe cineva si avem o fetita impreuna care este trecuta pe numele fostului sot trebuie ... (vezi toată discuția)