Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... As dori sa stiu care sunt pasii in rezolvarea unei ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

As dori sa stiu care sunt pasii in rezolvarea unei probleme si ...

As dori sa stiu care sunt pasii in rezolvarea unei probelem si anume :
Respectiva pers a nascut un copil cu, concubinul, in timpul casatoriei sale.
Pe certificatul de nastere al copilului figureaza cu numele de familie al sotului de la acea vreme ( ulterior despartindu-se ) si numele de familie al concubinului.
In prezent respectiva nu este casatorita cu, concubinul, '' despartindu-se'' dar, doreste sa se stabileasca in strainatate cu minorul.
Aceasta doreste sa isi schimbe din certif. de nastere al minorului, numele de familie al sotului ,in numele ei de fata.
Cum se poate proceda?

Multumesc
Trebuie sa tagaduiasca in instanta paternitatea fata de fostul sot. deci proces, test adn etc.