Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara,am si eu o intrebare vizavi de o chestie ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara,am si eu o intrebare vizavi de o chestie nefericită ...

Buna seara,am si eu o intrebare vizavi de o chestie nefericită care mi s-a întâmplat acum 7 zile.
Am fost oprit în trafic de Poliție și mi s-a reținut talonul si am primit 9 puncte de amenda pentri neperfectarea actelor.
Ma rog,partea cu mașina nu e importanta ca nu era a mea,dar eu am primit amenda de 9 Puncte si nu am bani deloc sa o plătesc,nelucrand de o perioada mare de timp.
As putea face contestație sau aș putea solicita înlocuirea amenzii cu munca in folosul comunității?
Va rog sa ma îndrumați pentru a scăpa de această povară.
Multumesc anticipat!
SMG1992, utilizator
1. Împotriva procesului-verbal de constatare a contravenției și de aplicare a sancțiunii se poate face plângere în termen de 15 zile de la data înmânării sau comunicării acestuia.

Plângerea se depune la judecătoria în a cărei circumscripție a fost săvârșită contravenția.

2. În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancțiunii și nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanța în circumscripția căreia s-a săvârșit contravenția, în vederea înlocuirii amenzii cu sancțiunea prestării unei activități în folosul comunității, ținându-se seama, după caz, și de partea din amendă care a fost achitată.

În cazul în care contravenientul, citat de instanță, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanța procedează la înlocuirea amenzii cu sancțiunea prestării unei activități în folosul comunității pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore.
Păi si deci pe înțelesul meu,ar fii ok sa o contest in cele 15 zile si sa cer munca in folosul comunității?
Sau cum sa procedez ca nu am înțeles exact.

Cornel Vasile a scris:

1. Împotriva procesului-verbal de constatare a contravenției și de aplicare a sancțiunii se poate face plângere în termen de 15 zile de la data înmânării sau comunicării acestuia.

Plângerea se depune la judecătoria în a cărei circumscripție a fost săvârșită contravenția.

2. În cazul în care contravenientul nu a achitat amenda în termen de 30 de zile de la rămânerea definitivă a sancțiunii și nu există posibilitatea executării silite, acesta va sesiza instanța în circumscripția căreia s-a săvârșit contravenția, în vederea înlocuirii amenzii cu sancțiunea prestării unei activități în folosul comunității, ținându-se seama, după caz, și de partea din amendă care a fost achitată.

În cazul în care contravenientul, citat de instanță, nu a achitat amenda în termenul prevăzut la alin. (1), instanța procedează la înlocuirea amenzii cu sancțiunea prestării unei activități în folosul comunității pe o durată maximă de 50 de ore, iar pentru minori începând cu vârsta de 16 ani, de 25 de ore.