avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Abuz in familie si amenintari,infidelitate.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Abuz in familie si amenintari,infidelitate.

Buna ziua,am o întrebare legat de o problema familiala si anume ,intr o casatorie de peste 20 de ani ,sotul infidel a adus sotia in pargul sinuciderii si a contribuit la inrautatirea starii ei psihice ,isi ameninta socrii cu amenintari cu moartea si doreste si divortul pe motiv ca nu o mai suporta pe sotie ,părinții fetei au platit toate tratamentele cu banii lor ,sotul a mituit politia sa stearga evenimentul rutier in care sotia a incercat sa se sinucida si se poarta cu aceasta foarte frumos dar amenita ca vrea divortul doar in fata parintilor ei ,sotii au in comun bunuri dobandite impreuna pe care el incearca sa le vanda tinand cont de faptul ca sotia lui are tratament psihiatric ,si acum intrebarea mea este urmatoarea :ce actiuni legale se pot lua de catre parintii acesteia impotriva ginerelui sa poata sa si protejeze copilul si sa preintampine actiunile ginerelui impotriva fiicei lor respectiv vanzarea afacerii ei si bunurile comune precizez ca toate iesirile lui sunt discutate doar cu parintii ei ,pe a o amageste cu vorbe sa o tina in starea in care se afla si cand vede ca se recupereaza putin se poarta urat ca sa o determine sa recurga din nou la sinucidere ,el este influent in oras la el ,a mituit politia si ameninta cu moartea ,ce se poate face in cazul asta ?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cata2003 , utilizator 18:41, 5 Martie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Desfacerea casatoriei si partajarea bunurilor dobândite în timpul casatoriei mi se pare varianta care sa o avantajeze cel mai mult pe sotie.
Cred ca acel lucru ar fi trebuit facut inca de la prima încercare de suicid. Însănătoșirea sotiei nu se poate realiza daca nu încheie aceasta relatie toxică.
In egala masura, aceasta poate cere si un ordin de protectie impotriva sotului care sa includă chiar si evacuarea acestuia din locuinta comună.
Cred ca ar fi indicat ca sotia sau familia sa contacteze un avocat pentru a va explica pe larg toate aceste aspecte juridice.
Ultima modificare: Vineri, 5 Martie 2021
Avocat Neagu Elena, Avocat
Da, sunt perfect de acord cu colega.
Este insa bine sa va grăbiți.
In cazul asta parintii pot lua masuri in locul ei ?
Ea este intr o stare grava de depresie si nu vorbeste nimic nu dezbate nimic si nu vrea sa plece de acolo ce putere legala au parintii pentru a demara ceva in potriva lui ?

Avocat Neagu Elena a scris:

Desfacerea casatoriei si partajarea bunurilor dobândite în timpul casatoriei mi se pare varianta care sa o avantajeze cel mai mult pe sotie.
Cred ca acel lucru ar fi trebuit facut inca de la prima încercare de suicid. Însănătoșirea sotiei nu se poate realiza daca nu încheie aceasta relatie toxică.
In egala masura, aceasta poate cere si un ordin de protectie impotriva sotului care sa includă chiar si evacuarea acestuia din locuinta comună.
Cred ca ar fi indicat ca sotia sau familia sa contacteze un avocat pentru a va explica pe larg toate aceste aspecte juridice.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort - cauza infidelitate . ce se intampla cu copilul ? DionaDiana DionaDiana Va rog sa ma ajutati cu o parere avizata daca puteti. In cazul unei casatorii de 6 ani in care sotul inseala , cum va decurge divortul ? Sotia a vorbit ... (vezi toată discuția)
Divort si evacoare cristina_lus cristina_lus Buna ziua. Am o mare dilema. EA a intentat actiune de divorta catre EL. EA imptreuna cu parintii ei au intentat actiune de evacoare impotriva lui EL. DIvortul ... (vezi toată discuția)
Divorț cu copil mic (tată) GabT GabT Bună. Probabil că în curând voi ajunge la divorț. Nu cred că mai contează motivul. Avem un copil de 4 ani. Îmi doresc să știu la ce să mă ... (vezi toată discuția)